Sobotka: Ještě jedno zaváhání a Válková končí

SPORY V KOALICI

Sobotka: Ještě jedno zaváhání a Válková končíAKTUALIZUJEME
Domov

Echo24

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) odvolala svého náměstka Pavla Šterna, navrženého za ČSSD. Uvedlo to ministerstvo. Spor Válkové s dalším svým podřízeným pěkně rozpálil sociální demokraty. Premiér Bohuslav Sobotka dal dokonce Válkové poslední šanci.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) to označil za porušení koaliční dohody.  Náměstek Štern byl do funkce nominován právě sociálními demokraty.

"Odvolala jsem svého náměstka, což je logický krok potom, co udělal. Protože když svoji ministryni - což je úplně první případ - za to, že chce zjistit postup, jakým by se dostala k nabídkám cen v tendru, označí jako ministryni, která je podezřelá, a jde s tím na protikorupční policii, tak mně nezbývá nic jiného, než ho odvolat,“ uvedla Válková.

Opakované veřejné spory mezi ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) s jejími podřízenými v úterý nadzvedly ze židle premiéra Bohuslava Sobotku. Ten jednal odpoledne ve sněmovně s Válkovou a šéfem hnutí Andrejem Babišem. Dodal, že ČSSD chce mít funkční vládu a odpovědnost za Válkovou nese ANO. I Babiš připustil, že se problémy na spravedlnosti opakují a je to „nepříjemné“.

Nicméně po jednání se Babiš tvářil spokojeně. „Dopadlo to dobře. Paní ministryně nám ukázala podklady a asi se ukázalo, že postupovala správně,“ řekl po schůzce se Sobotkou deníku ECHO24.cz Andrej Babiš s tím, že žádné změny v čele ministerstva tak nejsou na pořadu dne. "Ministryně postupovala přesně podle zákona a plnila své povinnosti a v této kauze je absolutně nevinně," řekl Babiš večer v ČT. Nicméně připustil, že situace v resortu není klidná. Sociální demokraté si tam podle něj nominují nového náměstka, aby se vše zklidnilo.

Premiér Bohuslav Sobotka měl pochopení mnohem menší. A dal ANO nůž na krk. „Pokud ministryně spravedlnosti Helena Válková projeví jakékoliv další zaváhání, bude ČSSD požadovat, aby odešla,“ oznámil Sobotka.

„Paní Válková byla do funkce ministryně nominována hnutím ANO a toto hnuti, jak jsem zjistil po rozhovoru s jeho předsedou Babišem, v současné době nenavrhuje její odvoláni. Oznámil jsem dnes paní Válkové, že to budu respektovat... Paní Válková má podle mého názoru poslední šanci, aby prokázala, že je schopna bez opakované negativní medializace řídit ministerstvo a plnit vládní program. Pokud tuto možnost promarní, bude muset z funkce odejít a nebude to moci svádět na žádného ze svých podřízených,“ uvedl premiér.

Čtěte také: Válková z vlády ven? Sobotka to probírá s Babišem

Poslední krize na spravedlnosti propukla poté, kdy v pondělí náměstek Válkové pro vězeňství Pavel Štern navštívil policii kvůli krokům ministryně ve věci tendru na elektronické náramky. A podal zde trestní oznámení.

Válková se následně nechala slyšet, že zváží Šternovo odvolání, neboť si další spolupráci s ním neumí představit. To se v úterý odpoledne také stalo.

„Já podle informací od pana náměstka musím konstatovat, že se jedná o informace velmi závažné a že jeho rozhodnutí bylo správné a jediné možné. Doufám, že policie povede vyšetřování velmi podrobně a že z něj budou vyvozeny patřičné důsledky,“ řekl ke sporu Šterna a Válkové šéf bezpečnostního výboru sněmovny Roman Váňa z ČSSD.