3 OCENĚNÁ KNIHA

Tři sta tajemných českých dopisů vypráví neznámý válečný příběh

Když Floriďanka Joanie Holzer Schirmová otevřela před několika lety lakovanou čínskou skříňku z pozůstalosti po svých rodičích, objevila tam tři stovky zažloutlých dopisů, které nedokázala přečíst. Byly totiž v češtině. Díky nim pak rekonstruovala příběh svého otce, pražského lékaře, který v roce 1939 uprchl před nacisty do Číny. O jeho dramatickém osudu vydala knihu, která získala loni ocenění Global Ebook Awards v kategorii Životopis. Nyní vychází v češtině.

Oswald Holzer, otec Joanie Schirmové, chodil před válkou často do tehdy vyhledávané pražské kavárny Mánes. V dubnu 1939, měsíc po příchodu německých vojáků do Prahy, se chtěl doktor Holzer jako obvykle setkat s přáteli v Mánesu. „Když tam přišel, visel tam nápis Židům vstup zakázán. Velmi se ho to dotklo i proto, že manažer restaurace byl jeho kamarád. Tehdy si uvědomil, že musí prchnout,“ vypráví v rozhovoru pro deník ECHO24 Joannie Schirmová, která přijela do Prahy představit svou knihu „Dobrodruhy proti své vůli“, jež právě vychází v češtině.

Příběh svého otce a zbytku rodiny poskládala s pomocí tří set nalezených  dopisů v češtině a asi stovky v angličtině, napsaných příbuznými a přáteli rozesetých po osmi zemích včetně Číny, Ekvádoru či Palestiny, navštěvovala zbylé pamětníky a studovala v archívech. Mezi desítkami v poslední době vydaných rekonstrukcí osudů rodin, které čelily holocaustu, zaujme Schirmové kniha především české čtenáře, protože novým pohledem přibližuje ztracený svět předválečné židovské komunity v Československu. „Překvapivá ale byla i pro Američany, protože ti znají především příběhy o holocaustu Židů pocházejících z Polska,“ dodává Schirmová.

Čínská víza z černého trhu

Její otec se narodil v sekulární rodině, do synagogy nechodili, o Vánocích strojili stromeček. Od roku 1937 pracoval doktor Holzer jako lékař v československé armádě. O rok později se na Zakarpatské Ukrajině zúčastnil bojů s maďarským vojskem, které anektovalo část nejvýchodnějšího cípu tehdejšího Československa. V květnu 1939 si Oswald Holzer na černém trhu v Praze zakoupil víza na cestu do Šanghaje a přes Francii, Afriku a Singapur se dostal do Číny. „V Šanghaji ale bylo  dvacet tisíc evropských Židů, z toho mnoho lékařů, takže otec tam nenašel práci a musel odjet do čínského vnitrozemí. Tam potkal americkou misionářku Ruth Lequarovou, mou matku. Za měsíc se vzali a žili spolu šedesát let. Zemřeli v roce 2000 během dvou dnů,“ vypráví jejich dcera.

Rodiče Oswalda Holzera, kteří zůstali v Praze, byli deportováni do koncentračního tábora Sobibor, kde zemřeli pravděpodobně 27. května 1942, v den, kdy byl v Praze spáchán atentát na Reinharda Heydricha. V té době už byl jejich syn s novomanželkou rok v USA, kam z Číny prchli kvůli japonské invazi. Konec války strávili Holzerovi v Peru a Ekvádoru, pak se vrátili do USA. I tam se ale občas setkávali s antisemitismem a třeba na střední škole, kam Joanie Schirmová chodila, věnoval prý učitel dějepisu holocaustu jen krátkou zmínku. „“Tyto hlasy z minulosti by nám měly připomenout, že i my máme odpovědnost za zachování lidské důstojnosti,“ říká autorka o biografii svého otce.

Schirmové knihu ocenila i bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová. „ Odpovídá na mnoho otázek a vyvolává nové,“ řekla o ní.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.