EET může znamenat konec farmářských trhů, bojí se prodejci
Pokladna do každého stánku
Zejména v posledních letech zažívají doslova boom a velkou oblibu si získaly především ve větších městech. Farmářské trhy jsou pro jejich obyvatele často nejjednodušší možností, jak se dostat k lokálním potravinám. Tomu ale brzy může být konec. Asociace farmářských tržišť ČR (AFT) se totiž obává, že zavedení elektronické evidence tržeb výrazně omezí nabídku výrobků od nejmenších pěstitelů a chovatelů, kterým se nevyplatí pořizovat potřebné technologie. Ministerstvo financí nicméně kritiku odmítá. Trhovci podle něj budou mít na přípravu dostatek času.
Elektronická evidence tržeb ještě ani neprošla celým schvalovacím procesem, obavy z ní se ale mezi živnostníky a drobnými podnikateli šíří už několik měsíců. Naposledy se přidala Asociace farmářských tržišť, podle níž bude mít plošné zavedení evidence pro trhovce jediný výsledek: někteří z nich skončí a k lidem ve městech se tak nedostane tolik regionálních potravin jako doposud.
„Pro drtivou většinu malých pěstitelů a nejmenších výrobců potravin představují farmářské trhy jediné odbytové místo, kde mohou prodat svou produkci nebo sezónní přebytky, a své zboží nabízejí třeba jen několik týdnů nebo měsíců v roce. Kvůli tomu si těžko budou pořizovat potřebné technologie a software, protože náklady na ně budou vyšší, než je nepatrný a sezónní zisk z prodejů jejich produktů,“ vysvětluje šéf asociace Jiří Sedláček ze spolku Archetyp, který v Praze provozuje farmářské trhy na náměstí Jiřího z Poděbrad a na Rašínově nábřeží.
Většinu výrobků prodávaných na farmářských trzích přitom podle něj lidé nenajdou v klasické tržní síti, protože objem tohoto zboží je často tak malý, že se kamenným obchodům ani nevyplatí se jím zabývat. Především lidé ve větších městech tak prý přijdou o možnost nakoupit lokální potraviny.
„Stanovení povinnosti EET je tak nástrojem k omezení rozvoje venkova a odbytu českých a moravských potravin od malovýrobců, a je tak v přímém rozporu s politickými cíli, o nichž mluví stávající vládní garnitura,“ stojí v prohlášení AFT.
Finance: EET farmářské trhy neohrozí
Asociace už podle Sedláčka poslala na ministerstvo financí dotaz, kdy má evidence začít pro trhovce platit, zatím ale stále čeká na odpověď. Tu ministerstvo financí poskytlo deníku ECHO24.cz. Má to být nejdříve od února 2018.
Ministerstvo také odmítá, že by v elektronické evidenci dělalo jakékoliv výjimky. Například pro farmářské trhy. Jednou z výhod je dle resortu právě to, že se v konečné fázi bude jednat o plošné opatření.
„Cílem ministerstva financí ani Finanční správy rozhodně není likvidace farmářských trhů či jiných forem podnikání. Nelze však zvýhodňovat jednu skupinu oproti jiné. Resort financí vychází podnikatelům maximálně vstříc a pomáhá jim při přípravě na online evidenci. Obavy Asociace farmářských tržišť mohou plynout spíše z nedostatečné informovanosti,“ tvrdí na dotaz deníku ECHO24.cz ministerstvo.
Náklady na pořízení systému mají podle resortu Andreje Babiše u nejmenších podnikatelů dosáhnout maximálně několika tisíc korun a půjdou údajně odečíst jako sleva na dani ve výši pět tisíc. A co problémy s připojením na farmářských trzích? I tady má ministerstvo jasno: prodejci mohou ve výjimečných případech požádat finanční správu o zjednodušený offline režim a data poslat do pěti dní od prodeje.
Uvidí do citlivých dat, varuje asociace
„Povinnost evidovat bude pro jednotlivé činnosti vznikat postupně. Farmáři, kteří prodávají vlastní produkci, budou evidovat nejdříve od února 2018. Trh tedy bude mít dostatek času na přípravu řešení vhodných pro tento typ prodeje. V případech, kdy na farmářských trzích lidé prodávají své přebytky ze zahrádek a nejedná se o příjmy z podnikání, příslušné tržby evidenci podléhat nebudou,“ doplňuje ministerstvo.
Vyjádření resortu nicméně organizátory farmářských trhů nijak zvlášť neuklidnilo. „Fakt, že budou nějaké pořizovací náklady, je sice vážný, ale pořád ještě marginální proti tomu, že budou prodejci muset odesílat svá citlivá data, která budou zneužitelná. Bude vidět do jejich obchodních vztahů. Nás se to jako provozovatelů trhů nedotkne, fakturujeme. Ale ti nejmenší prodejci na to doplatí. A část z nich se prostě raději rozhodne, že skončí,“ uzavírá Sedláček.
Elektronická evidence tržeb teď míří do Senátu. Pokud ji poté ještě podepíše prezident, začne v první fázi platit nejspíše od 1. listopadu.