Rovnoprávnost musí být! I na semaforu

Rovnoprávnost musí být! I na semaforu
Krátké zprávy

Červený a zelený panáček na přechodech možná bude mít dámskou společnost. Sociální demokraté vyzývají k ukončení patriarchátu berlínských semaforů a chtějí uvést na scénu Ampelfrau – ale s kalhotami místo sukně.

V berlínské čtvrti Mitte přišli sociální demokraté s neobvyklým nápadem na modernizaci přechodů, respektive oblíbeného panáčka Ampelmann ze semaforů. Chtějí, aby chodcům signalizovala také ženská podoba červeného a zeleného panáčka. Cílem místních politiků je zavést Ampelfrau jako symbol „sebevědomé ženy dnešního dne,“ napsal server The Local.

O návrhu by mělo být rozhodnuto na schůzi městské části Mitte 22. května. Pokud návrh projde, panenka ale zdaleka nebude mít vyhráno. Ke změně světelné signalizace na přechodech by se ještě museli vyjádřit úřady Berlína, které mají na starosti dopravu. Ti však návrhem tak nadšení nejsou a berlínské ulice by se podle nich ocitly „v totálním zmatku“, informoval The Local. Martina Matischoková, politička SPD, se však domnívá, že návrh postoupí k dalšímu projednávání.

„Je to o rovnosti. Nechceme nahradit Ampelmanna, chceme ho doplnit,“ uvedla Martina Matischoková. Představitelka SPD si dále myslí, že Ampelfrau by neměla mít stereotypní sexistické atributy, jako jsou culík z vlasů, sukně nebo vysoké podpatky. Měla by mít kalhoty a být tak genderově neutrální. Podle Floriana Heckhausena, mluvčího společnosti Ampelmann GmbH, by však společnost upřednostnila spíše variantu Ampelfrau s copánky, protože světelná signalizace má především upoutat pozornost, uvedl server Der Tagesspiegel.

Nápad berlínských politiků není v německých městech zdaleka prvním svého druhu. Červenou a zelenou panenku mají na přechodech v Drážďanech nebo Kasselu. Ampelmann je dnes považován za jeden z pozitivních symbolů socialistické éry bývalého NDR. Navrhl jej v šedesátých letech Karl Peglau a panáček s kloboukem se stal mezinárodním kultovním fenoménem. Oblíbený Ampelmann se objevuje nejen na přechodech pro chodce, ale také na hrnečkách, taškách, nášivkách, přívěšcích na klíče a dalších předmětech.