Saúdská Arábie a Rusko omezí těžbu ropy, cena ihned vzrostla

cena ropy roste

Saúdská Arábie a Rusko omezí těžbu ropy, cena ihned vzrostlaNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Ekonomika

Echo24

Ceny ropy dnes vzrostly o více než dvě procenta poté, co Saúdská Arábie a Rusko prohlásily, že dohoda o omezení těžby by se měla prodloužit až do března 2018. Barel severomořské ropy Brent se kolem 11:45 SELČ prodával dráž o 2,48 procenta za 52,11 USD, barel americké lehké ropy WTI zdražil o 2,53 procenta na 49,05 USD.

Ministři energetiky dvou ropných velmocí dnes oznámili, že stávající dohoda členských a nečlenských států Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) by měla být prodloužena o devět měsíců místo původně zvažovaných šesti. Cena ropy Brent zareagovala zpevněním na 52,26 USD/barel a obchoduje na nejvyšší úrovni od 26. dubna.

Nicméně zásoby ropy zůstávají vysoké a těžba ostatních producentů, jako jsou třeba USA, je na vzestupu. Ceny by se tak nemusely vyhoupnout nad 60 dolarů za barel, kam by je ráda dostala Saúdská Arábie, uvedla agentura Reuters.

Ve společném prohlášení ministři uvedli, že dospěli k názoru, že dohoda by měla být prodloužena a vyslovili naději, že se k němu připojí i další producenti. Schůzka členských i nečlenských zemí OPEC je svolána do Vídně na 25. května.

Čtěte také: OPEC doporučuje nadále omezovat těžbu ropy