Poláci vytáhli červené karty. Kavárna je všude stejná, míní Ovčáček

INSPIROVALI SE POLÁCI V ČESku?

Poláci vytáhli červené karty. Kavárna je všude stejná, míní OvčáčekNOVÉ
Demonstranti v polské Poznani. Foto: Reprofoto: YouTube.com/miastopoznaj.pl
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zhruba dvě tisícovky lidí na sobotní demonstraci v polské Poznani „vystavily“ červenou kartu nové vládě strany Právo a spravedlnost (PiS). Poláci tak v jistém smyslu napodobili demonstranty, kteří od listopadu 2014 na různých akcích udělují červenou kartu prezidentu Miloši Zemanovi. Podobnosti si všiml i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který uvedl, že „kavárna je všude stejná“.

Demonstranti se podle polského listu Gazeta Wyborcza shromáždili na Poznaňském náměstí Svobody. Lidé se zde sešli, aby vyjádřili svůj nesouhlas s počínáním vlády strany Právo a spravedlnost, která po svém zvolení prosadila několik kontroverzních opatření, jimiž se podle kritiků snaží upevnit svoji moc v zemi.

V závěru protestního shromáždění v Poznani proto Poláci „vystavili“ nové vládě červenou kartu, čímž českým čtenářům připomněli události z 17. listopadu 2014. Zjevné podobnosti obou demonstrací si všiml i hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který zprávu o vystavení červených karet sdílel na svém Facebooku s provokativním komentářem: „Kavárna je všude stejná, zdá se.“

Kromě červených karet se mezi demonstranty v Poznani objevovaly i polské vlajky a vlajky Evropské unie. Několik demonstrantů si přineslo i vlajky s motivem duhy, což je známý symbol homosexuálů a příslušníků dalších sexuálních menšin.

Nová polská vlády strany Právo a spravedlnost v poslední době překvapila několika kroky. Velký rozruch vyvolaly například spory kolem polského ústavního soudu nebo snaha vlády získat vliv ve veřejnoprávních médiích. Kvůli snaze polské vlády dosazovat do vedení médií své lidi poslední den loňského roku odstoupili ředitelé jednotlivých stanic polské veřejnoprávní televize TVP.

Čtěte také: Vláda bude ovládat média. Ředitelé TV na protest odstoupili

Zákon ochromí ústavní soud, volají kritici. Polský Senát ho schválil

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články