1 DALŠÍ DAŇOVÁ ÚLEVA PRO BABIŠE?

Náhoda? Daňová úleva navržená ministerstvem nahrává Babišovi

NOVÉ

Témata: ,

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) na začátku února převedl své firmy do svěřenských fondů. Nyní to vypadá, že díky drobné změně v zákoně by právě svěřenské fondy měly mít novou daňovou úlevu. Ve sněmovně taková změna prošla v lednu v rámci daňového balíčku, nyní se o ní bude jednat v Senátu. Babiš přitom kvůli neplacení daní čelí v posledních týdnech kritice.

Na daňovou úlevu pro svěřenské fondy upozornil Zpravodajský web Českého rozhlasu. Zmíněná změna spočítá v tom, že by se dividendy vyplácené z fondů oproti současné praxi nemusely danit dvakrát. Babiš přitom na začátku února převedl akcie svých společností Agrofert a SynBiol právě do svěřenských fondů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Donutilo ho k tomu přijetí zákona o střetu zájmů, který je také nazývaný lex Babiš. Podle něj se společnost nesmí ucházet o státní dotace a investiční pobídky v případě, že ji z 25 procent vlastní některý z členů vlády. Pokud by se tedy Babiš svých společností nějakým způsobem nezbavil, Agrofert by přišel o státní peníze.

Babiš ale odmítá, že by daňová změna souvisela s jeho převedením společností do svěřenských fondů. „Do připomínkového řízení šel tento návrh v prosinci 2015, první zmínka o lex Babiš je z 13. ledna 2016. Vůbec jsem netušil, že něco takového na ministerstvu je,“ uvedl Babiš pro Český rozhlas.

Ministerstvo financí, kterému Babiš šéfuje, podle jeho slov změnu připravilo, protože svěřenské fondy mají daňové znevýhodnění. „Odmítám souvislost, to je jen spekulace,“ řekl Babiš k tomu, že změna zákona nějak souvisí s převedením akcií Agrofertu a SymBiolu do svěřenských fondů. Dodal, že žádné vyplácení dividend ze svěřenského fondu stejně neplánuje.

Poslanci daňovou změnu u svěřenských fondů odhlasovali v polovině ledna v rámci tzv. daňového balíčku, který obsahoval například zvýšení daňového zvýhodnění na druhé dítě nebo nové zdanění příjmů ze závislé činnosti do 2,5 tisíce korun. K balíčku byly také připojeny dvě změny týkající se EET, která navrhl sám Babiš, ty ale poslanci neschválili. Nyní čeká daňový balíček projednání v Senátu, který by se jím mohl zabývat na schůzi na začátku března.

Babiš přitom v posledních týdnech čelí kritice kvůli korunovým dluhopisům osvobozeným od daně. Ministr financí jich totiž od tehdy ještě svého Agrofertu nakoupil za více než 1,5 miliardy korun, ročně z nich má příjem 90 milionů, daně z nich však odvádět nemusí. Celá transakce budí podezření, že došlo ke krácení daně. Vedle toho není zřejmé, zda měl Babiš na nákup dluhopisů dostatek legálních příjmů. 

Čtěte také: Babiš bez Agrofertu? Ministr vliv nad firmami ztratil jen formálně

Agrofert může dál brát dotace, Babiš vložil akcie do svěřenských fondů


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.