Fiala: Uprchlíky vyléčit a poslat zpět do Sýrie. V ODS za ním stojí

Populismus, nebo opatrnost?

Fiala: Uprchlíky vyléčit a poslat zpět do Sýrie. V ODS za ním stojíNOVÉ
Předseda ODS Petr Fiala Foto: Foto: Jan Zatorsky, ECHO24.cz
1
Domov

Jan Kálal

Předseda ODS Petr Fiala odmítl, aby se do Česka mohlo automaticky a trvale přesídlit 15 syrských rodin, jejichž členové sem přijedou na léčení. Podle šéfa ODS by mohli být Syřané v České republice nanejvýš do konce války v jejich zemi, pak se mají vrátit. Jakkoli názor rozhněval i řadu voličů občanských demokratů, vedení strany Fialu podporuje.

„Podporujeme přijetí uprchlíků pouze po dobu trvání nutné léčby, kterou ve svém regionu nemohou podstoupit,“ zmínil předseda ODS ve středu, kdy vláda rozhodla o přijetí zhruba 70 uprchlíků ze Sýrie. „Odmítáme, aby zde tito lidé automaticky zůstali, zejména pokud nemáme dostatek informací, zda budou schopni se dobře integrovat,“ připojil s tím, že v tomto ohledu není možné nechat se „svazovat jazykem politické korektnosti a podobnými nesmysly.“

Je to poslední kapka, loučí se někteří voliči s ODS

Kritické reakce se začaly ODS scházet například na jejím profilu na Facebooku. Pod příspěvkem, který jinak získal přes 300 „lajků“, sdílelo si ho přes sto lidí a našel i několik komentářů kladných.

 

„Jsem volič ODS ale s tímhle vašim názorem nesouhlasím,“ zmínil jeden z diskutérů. Další se k němu přidali třeba se slovy: „Asi jsme docela zapomněli, jak se k nám zachovaly ostatní země před sametovou revolucí a nyní se snažíme chovat zcela naopak. Pokud máte problém s 15 křesťanskými rodinami syrského původu, přestávám už úplně věřit v tuto stranu a začínám věřit v její populistickou transformaci.“

„Není to nic xenofobního a fundamentalistického, jde o přirozenou věc. Evropská kulturu bude muset bránit tímto způsobem své destrukci,“ uvedl místopředseda Martin Kupka.

„Pro mě poslední kapka... ODS teď už doopravdy ztratila můj hlas. Ať žije zoufalý populismus,“ prohlásil jiný zklamaný sympatizant bývalé vládní strany. Další kritické hlasy se objevily na Twitteru. Občanští demokraté podle nich nastoupili cestu populistické politiky a začínají lovit v řadách voličů Úsvitu Tomia Okamury.

Deník ECHO24.cz zjišťoval, zda názor svého předsedy sdílejí i další představitelé ODS. Za Fialovy výroky se postavili všichni oslovení, byť někteří volili mírnější tón. A zmiňovali třeba to, že by se uprchlíci mohli usadit v Česku natrvalo pod podmínkou, že splní všechny administrativní podmínky a pořadí se jim začlenit také do tuzemské kultury.

Kubera: Ať se modlí, ke komu chtějí. Ale bez práva šaría

„Je důležité vnímat to, aby nenastal automatismus, který by ve výsledku znamenat pro Českou republiku do budoucna komplikace,“ řekl místopředseda strany a starosta Líbeznic Martin Kupka. Podle něj není možné, aby uprchlíci čerpali jenom výhody nové země. Ale měli by převzít také odpovědnost a respekt ke kultuře státu. „Není to nic xenofobního a fundamentalistického, jde o přirozenou věc. Evropská kulturu bude muset bránit tímto způsobem své destrukci,“ uvedl.

„V Teplicím máme takové heslo: Každý je vítán, kdo v dobrém přichází,“ prohlásil šéf senátorů ODS a dlouholetý teplický starosta Jaroslav Kubera. „Uznávám australské pravidlo, že každý může přijít do Austrálie, když bude respektovat australské zvyklosti. K čemu se modlí, to je jim ukradené. Ale aby tak propagoval právo šaría, to ne,“ dodal.

„Je důležité, abychom pro takové lidi měli uplatnění a vzali je sem s tím, že je umíme integrovat, zajistit práci a výuku řeči. A že tady nebudou pouze na sociálních dávkách,“ dodala expertka ODS na sociální politiku Lenka Kohoutová.

Kubera má přitom s muslimy bohatou zkušenost. Několik Arabů se v Teplicích usadilo už za socialismu, když přijeli do Československa studovat. Později přibyli další a dnes místní lázně přežívají i díky tomu, že mají početnou arabskou klientelu. V současnosti jsou tu podle Kubery především Kuvajťané. Jejich chování musí mnohdy ale pomáhat „krotit“ i kuvajtský velvyslanec.

Přijímání uprchlíků? Pokrytecké gesto, tvrdí Benda

„Jsme malá země, nemůžeme dávat mnoha lidem azyl, nebudeme pro ně mít uplatnění. Navrhuji, aby tady byli po dobu nutnou. Nejenom na vyléčení, ale do té doby, než situace v jejich zemi bude taková, aby se do ní mohli bezpečně vrátit,“ řekla expertka ODS na sociální politiku Lenka Kohoutová. „Je důležité, abychom pro takové lidi měli uplatnění a vzali je sem s tím, že je umíme integrovat, zajistit práci a výuku řeči. A že tady nebudou pouze na sociálních dávkách,“ dodala s tím, že každý uprchlík musí jít do Česka s vědomím, že jde do naší kultury, bude ji ctít a udržovat.

„Cílem musí být to, aby se v jejich vlastní zemi dalo žít. Na to se musí upřít pozornost civilizovaného světa. Takhle to vypadá, že si kupujeme svědomí tím, že řekneme, že vás pár přijmeme. Je to naprosto falešné gesto,“ přidal se poslanec Marek Benda. Podle něj není řešením situace v Sýrii a dalších zemí to, že Evropa přijme stovky nebo tisíce jejich obyvatel. „To je mimořádně pokrytecké gesto,“ připojil.