Maďarsko zdvojí plot proti migrantům na hranicích se Srbskem

uprchlická krize

Maďarsko zdvojí plot proti migrantům na hranicích se SrbskemNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Maďarská vláda se rozhodla postavit druhou řadu oplocení, které nechala loni vybudovat na hranicích se Srbskem ve snaze zastavit ilegální pronikání migrantů do Maďarska. Na dnešní tiskové konferenci v Budapešti o tom podle tiskové agentury MTI informoval šéf úřadu vlády János Lázár.

Kabinet premiéra Viktora Orbána dává od začátku roku najevo, že letos očekává možné opakování mohutného přívalu uprchlíků a migrantů z roku 2015. Předloni přes Maďarsko přešly za lepším životem v západní Evropě statisíce lidí hlavně ze Sýrie, ale i z Afghánistánu, Pákistánu a dalších asijských zemí.

Na začátku loňského roku se migrační vlna na takzvané balkánské cestě zastavila hlavně díky přísnějším opatřením na hranicích Makedonie a dalších států, přes jejichž území tato trasa procházela. Budapešť migrantům přístup do země výrazně ztížila už předtím, na podzim 2015, když nechala vybudovat bariéry na hranicích se Srbskem a s Chorvatskem. Zpřísnila rovněž právní předpisy týkající se ilegálního překročení hranic a azylové politiky státu.

Lázár už před 14 dny informoval o záměru vlády zdvojit plot na své jižní hranici a také znovu omezit svobodu pohybu migrantů v době rozhodování o jejich žádosti o udělení azylu. Kromě toho Orbánův bezpečnostní poradce György Bakondi minulý týden řekl, že vláda se rozhodla prodloužit o půl roku, tedy do 7. září, krizový stav související s migrační situací.

Dnes Lázár zopakoval obavy kabinetu, že letos by mohl do Maďarska znovu dorazit „významný počet ilegálních migrantů“. Sdělil také, že vláda poskytne z rozpočtu ministerstvu vnitra na vybudování druhé linie hraničního plotu 38 miliard forintů (přes 3,3 miliardy korun).

Lázár zároveň řekl, že vláda plánuje vybudování ubytovacích kapacit u hranic pro 400 migrantů. V úmyslu má i přesunout do zařízení v příhraničí na 600 žadatelů o azyl, kteří jsou nyní umístěni v otevřených či uzavřených táborech uvnitř Maďarska.

Sdílet: