Ruského velvyslance zastřelil policista na výstavě „Rusko, jak ho vidí Turci“

Smrt velvyslance "za Aleppo"

Ruského velvyslance zastřelil policista na výstavě „Rusko, jak ho vidí Turci“VIDEO Z ÚTOKU
Záběry z místa útoku, na fotografii je útočník, který velvyslance zastřelil. Jeho tělo mu leží u nohou. Foto: Foto: ČTK
3
Svět

ly Echo24

Ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova dnes zastřelil turecký policista, který byl mimo službu. Střelil ho do zad, když Karlov pronášel řeč ku příležitosti otevření výstavy v ankarské galerii. Podle serveru BBC útočník při střelbě vykřikl: „Nezapomeňte na Aleppo!, Allahu Akbar!“ Velvyslanec na místě svým zraněním podlehl. Policie po krátké přestřelce útočníka podle médií zneškodnila. Moskva útok odsoudila a označila ho za terorismus.

K přestřelce došlo v galerii moderního umění v turecké Ankaře, kde Karlov uvedl výstavu „Rusko, jak ho vidí Turci“. Velvyslanec zrovna pronášel slavnostní řeč, když ho ozbrojenec zasáhl do zad. Útočník přitom vykřikl: „Nezapomeňte na Aleppo! Nezapomeňte na Sýrii! Allahu Akbar!“ Kromě Karlova, který útoku podlehl, byli postřeleni další tři lidé. Jeden byl již z nemocnice propuštěn, dva v ní stále zůstávají.

Deník Hürriyet zveřejnil fotku z incidentu, kde jsou vidět ležící na zemi nejméně dva muži v obleku. Útočník po galerii kráčí se zbraní v ruce. Na místě bylo mnoho dalších fotografů, například Burhan Ozbilici z agentury AP zachytil okamžik, kdy Karlov právě pronáší řeč a za ním stojí v klidu jeho vrah.

Útočník je podle agentury Reuters ankarský policista, který se u vchodu prokázal svým průkazem. Choval se pak nenápadně a přítomní ho považovali za člena ochranky. Asi z tohoto důvodu policie nejprve vůbec nereagovala. Mladý muž oblečený v obleku se tak mohl v klidu dostat až za záda velvyslance. Poté, co zastřelil Karlova, vyzval ostatní lidi, aby z místa odešli, uvedl server deníku The Guardian. Údajně vystřelil nejméně osmkrát. Policie krátce na to do galerie vstoupila a po krátké přestřelce muže zabila.

Turecký ministr vnitra podle CNN Türk identifikoval útočníka jako policistu, který se jmenoval Mevlüt Mert Altıntaş a který se narodil v roce 1994. Úřady podle České televize nyní vyslýchají jeho matku a sestru.

Zatím není jasné, zda pachatel náležel k nějaké širší organizaci. K atentátu se nikdo dosud nepřihlásil. Avšak úřady už mají směr vyšetřování. Podle nich jsou „velmi silné náznaky,“ že policista patřil k síti tureckého kazatele Fethullaha Gülena, kterého režim v Ankaře označuje za strůjce nepovedeného letního pokusu o státní převrat.

V Turecku je aktivních několik organizací, které v zemi spáchaly již několik teroristických útoků. Nejkrvavějších se dopustili zástupci radikálního Islámského státu a odbojných kurdských separatistů.

Moskva úmrtí svého velvyslance potvrdila. „Terorismus neprojde. Budeme odhodlaně proti němu bojovat. V našich srdcích navždy zůstane památka na vynikajícího ruského diplomata Andreje Karlova,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Rusko podle ní ještě v pondělí o atentátu vyrozumí ostatní členy Rady bezpečnosti OSN a v radě očekává „poctivou a otevřenou debatu“. Atentát považuje Moskva za teroristický čin.

„Jsme ve spojení s tureckými oficiálními představiteli, kteří nás ujistili, že bude provedeno pečlivé a zevrubné vyšetřování. Vrazi budou potrestáni,“ řekla Zacharovová. O atentátu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan telefonicky hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem.

Atentát se podle agentury Interfax odehrál den před plánovanou návštěvou tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua v Moskvě, kde společně s šéfy diplomacií Ruska a Íránu měl jednat o situaci v Sýrii. Včera přitom v Turecku proběhly demonstrace proti ruské intervenci v Sýrii, demonstranti vinili Rusko z porušování lidských práv v Sýrii.

Dnešní útok na ruského velvyslance oslabil i měny obou zemí. Kurz liry po útoku klesl o 0,5 procenta a po zprávě o velvyslancově smrti měna oslabila až o 0,8 procenta na denní minimum 3,5338 TRY/USD. Ruský rubl rovněž oslabil na denní minimum 62,045 za dolar, později ale oživil a vrátil se na zhruba 61,90 RUB/USD.

Andrej Karlov, který se narodil v roce 1954 v Moskvě, byl zkušený diplomat. V Turecku působí od července 2013. Předtím působil takřka dvacet let s přestávkami v Severní i Jižní Koreji.

Čtěte také: Počet vězněných novinářů vzrostl na 350, hlavně kvůli Turecku