Hradní podpora Babiše: Zeman v dubnu navštíví Čapí hnízdo

Upevnění paktu Zeman - Babiš

Hradní podpora Babiše: Zeman v dubnu navštíví Čapí hnízdoNOVÉ
Domov

edi Echo24

Upevnění mocenského paktu Zeman – Babiš potvrdila středeční schůzka na Hradě. Vicepremiér Andrej Babiš na ní prezidentovi mimo jiné vysvětlil kauzu čerpání dotace na farmu Čapí hnízdo a pozval Miloše Zemana na návštěvu. Prezident nabídku přijal a farmu si přijede prohlédnout v dubnu. Pozvány také budou děti z klokánků. Podle Babiše Zeman jeho vysvětlení o projektu akceptoval.

Ministr financí také uvedl, že kvůli kauze nepoloží vládu. Z jeho okolí ale už zaznívají domněnky, že poměrně vážně uvažuje o tom, že by nemusel být dlouhodobě ministrem financí. Dnes ale po schůzce se Zemanem tyto spekulace popřel. „Občas přemýšlím nahlas selským rozumem, potom jsou z toho různé spekulace o předčasných volbách a tak dále. Já myslím, že není důvod rezignovat,“ řekl.

To, že se Babiš na Hradě setká s porozuměním, avizovala již nedělní slova prezidenta tlumočená mluvčím Ovčáčkem. Miloš Zeman prý kauzu Čapího hnízda nesleduje, protože částka 56 milionů korun, kolem níž se celý případ točí, je příliš nízká. Hlavu státu prý zajímají jen ty kauzy, ve kterých se jedná o miliardové částky. A nebo ty, které se nějakým způsobem dotýkají premiéra Bohuslava Sobotky.

„Představa, že sleduju kauzu Čapí hnízdo, drozdní hnízdo, kukaččí hnízdo a podobně, je naprosto nadsazená. Já se zabývám pouze věcmi, které mají hodnotu přesahující miliardu korun, jako jsou některé daňové úniky. Kauzami, jako je OKD, kde je dokonce daňový únik šest miliard korun,“ tlumočil Zemanova slova Ovčáček na Facebooku.

Čtěte také: Za týden uvidíte! Babiš zveřejní jméno majitele Čapího hnízda

Pakt Zeman-Babiš

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na nadcházející mimořádné schůzi Sněmovny zveřejní majitele farmy Čapí hnízdo z doby, kdy společnost žádala o evropské dotace. Řekl to dnes novinářům před schůzkou s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. Babiše a jeho firmy část opozice podezřívá kvůli Čapímu hnízdu z dotačního podvodu. 

Farma Čapí hnízdo patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky tomu společnost dostala evropskou dotaci přes 50 milionů korun, kterou by firma z velkého koncernu Agrofert získat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Někteří opoziční politici tento postup vnímají jako dotační podvod.

Babiš dnes odmítl, že by on nebo jeho společnosti jednali v případu účelově. Všechny pochybnosti chce vyvrátit na mimořádné schůzi 23. března. Na ní zveřejní i dřívějšího majitele farmy. Už v neděli řekl, že ho zná, jméno ale zveřejnit nechtěl.

Čtěte také: ‚Nezvedněte 50 míčů, když leží na zemi.‘ Jak to bylo s Čapím hnízdem

„Já to toho 23. všem vysvětlím, ale samozřejmě, že ti, kteří mě nesnáší a jejich jediný cíl je, abych odešel z české politiky, tak samozřejmě si zase najdou svoji teorii,“ podotkl. Své vysvětlení chce přednést až na mimořádné schůzi, protože bude vysílána v přímém přenosu. „Když se objeví něco a někdo mi volá, a je známo, že moje vyjadřování není úplně akurátní, a když se to pak vytrhne z kontextu nebo si neporozumíme, proto preferuji, aby to byl jednak přímý přenos a za druhé, abych se na to mohl připravit a měl na to podklady,“ řekl.