‚Francouzští Židé se mají nejhůř od r. 1945, osm tisíc jich odešlo‘

Strach z islamistů i politiků

‚Francouzští Židé se mají nejhůř od r. 1945, osm tisíc jich odešlo‘NOVÉ
Nový prezident Ústřední rady židovských obcí ve Francii Francis Kalifat. Foto: Foto: crif.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Antisemitismus je stále velkým problémem ve Francii a situace se dále zhoršuje, myslí se Francis Kalifat, který byl v neděli zvolen prezidentem Ústřední rady židovských obcí ve Francii (CRIF). Rada sdružuje židovské obce v zemi. Podle něj zažívají francouzští Židé nejhorší období od konce druhé světové války, mohou za to islamisté i krajně pravicoví politici. Informoval o tom francouzský list Le Parisien.

„Boj proti antisemitismu bude mojí hlavní prioritou, protože francouzští Židé jsou nyní v nejtěžší situaci od druhé světové války,“ řekl po svém zvolení čtyřiašedesátiletý Francis Kalifat, který je původem z Alžírska a chce bojovat proti „antisemitismu ve všech jeho podobách“. Na začátku června vystřídá nynějšího prezidenta CRIF Rogera Cukiermana.

Nový prezident Kalifat přichází v době, kdy Židé hromadně opouští Francii. Jedním z důvodů je zvýšená agrese. V posledních letech úřady zaznamenaly stovky incidentů a desítky fyzických napadení. Podle Le Parisien došlo v roce 2015 až k 800 projevům nenávisti vůči Židům, kteří přitom tvoří jen jedno procento francouzské populace.

„Žijeme v zemi, která je ve válce s islámským terorismem,“ řekl Kalifat. Od roku 2012 francouzští a belgičtí islamisté několikrát zaútočili na židovské cíle ve Francii a zabili 12 lidí. Minulý rok podle listu Jerusalem Post opustilo Francii kolem 8 tisíc Židů, kteří našli nový domov v Izraeli. Jedná se o nejvyšší číslo za poslední léta a i samotný Izrael zaznamenává nejvíce příchozích právě z Francie.

Kalifat také upozornil na zvyšující se obavy místních Židů nejen z islamistů, ale i z politiků. Nový prezident chce „zachovat politickou nezávislost CRIF a odmítat jakýkoli dialog s extrémními stranami jako je Národní fronta“. Stranu založil kontroverzní antisemita a popírač holokaustu Jean Marie Le Pen. Jeho dcera Marine Le Penová, která po něm stranu převzala, prosazuje mírnější názory než její otec, přesto se však strana řadí ke krajní pravici.

Kalifat se stane jedenáctým prezidentem v historii Ústřední rady židovských obcí ve Francii, která reprezentuje francouzské Židy a má v zemi důležité slovo. Na svých akcích hostí i francouzské prezidenty a premiéry. Podle listu Jerusalem Post zemřela během holokaustu až polovina francouzských Židů. Po válce do Francie přišly sta tisíce Židů především ze severní Afriky.

Čtěte také: Muslimka o sobě říká, že šíří mír. Židy by ale vyhladila

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články