Putinovi ‚užiteční idioti‘: Zeman, Klaus i Babiš, píše americká novinářka

Anne Applebaumová

Putinovi ‚užiteční idioti‘: Zeman, Klaus i Babiš, píše americká novinářkaNOVÉ 2
Svět

mc Echo24

Miloš Zeman, Robert Fico, ale také Václav Klaus či Andrej Babiš. Ty všechny ve svém článku označuje známá americká novinářka Anne Applebaumová za politiky, kteří jistým způsobem slouží cílům Vladimira Putina a jeho linii ruského autoritářství. Podle ní opakují ve svých zemích myšlenky ruského prezidenta, což může ohrozit bezpečnost Evropy. Applebaumová v této souvislosti připomíná západní „užitečné idioty“ z éry Sovětského svazu.

Applebaumová tyto paralely popisuje v článku pro deník The Washington Post a internetový magazín Slate. Na tuto myšlenku přivedlo americkou novinářku mimo jiné světové fórum Dialog civilizací, které se i letos uskutečnilo na řeckém ostrově Rhodos. Fórum sdružuje lidi podporující ruský pohled na svět a jeho zakladatelem je Vladimir Jakunin, bývalý šéf ruských státních železnic a Putinův blízký přítel.

Anne Applebaumová je americká novinářka, spisovatelka s polským občanstvím a vítězka Pulitzerovy ceny. Ve své práci se specializuje na země bývalého sovětského bloku ve střední a východní Evropě. Jejím manželem je Radosław Sikorski, bývalý polský ministr zahraničí a šéf Sejmu.

Applebaumová podotýká, že tento rok byl v Řecku přítomen i Václav Klaus. A připomíná, že ruské zapojení do války v Sýrii označil za „logický krok“. Další účastník konference, John Laughland, politický šéf Ruskem podporovaného Institutu demokracie a spolupráce, zase přišel s názorem, že Evropskou unii vytvořily Spojené státy jako součást svého plánu, jak si podmanit Evropu. Ani jeden z těchto mužů neskrývá své finanční vazby na Moskvu, píše v souvislosti s akcí Applebaumová, byť uznává, že bývalý český prezident „není žádný idiot“ – s odkazem právě na „užitečné idioty“ z éry SSSR, kteří na Západě pomáhali zájmům Moskvy.

Mnohem složitější je ale podle novinářky analyzovat slova a činy některých současných politiků, kteří jsou reálně u moci. Příkladem podle ní mohou být Andrej Babiš, Miloš Zeman nebo slovenský premiér Robert Fico. Všichni tři výše jmenovaní vystupují proti sankcím Západu uvaleným na Rusko a to za použití identické rétoriky. Zeman je nazval neefektivními, Babiš nesmyslem a Fico bezvýznamnými, připomíná novinářka.

Všichni tito politici, jak Applebaumová tvrdí, se později začali zaměřovat na uprchlickou krizi a radikální islamismus jako reálné hrozby Evropy. A připomíná, že jak Babiš, tak Zeman označili uprchlickou krizi, respektive islámský terorismus za větší hrozby, než je Rusko.

Slate je anglicky psaný online magazín, který se zabývá událostmi z politiky, kultury i sportu. Založen byl v roce 1996 v USA novinářem a komentátorem Michaelem Kinsleym. Slate se profiluje jako deník, který necílí na odhalování nových kauz. Svým čtenářům chce nabídnout analýzu a interpretaci pro lepší pochopení dnešního světa.

Podle novinářky je k tomu vedou podobné politické důvody. Chtějí se totiž svést na současné protiunijní vlně, která se nese Evropou, a využít ke svým politickým cílům odpor k zavedeným politickým silám. A Applebaumová nabízí ještě další možné motivy. V Zemanově případě zmiňuje jeho poradce Martina Nejedlého s jeho vazbami na Lukoil, u Babiše zase píše, že jeho firmy odebírají velké množství zemního plynu z Ruska.

V závěru svého článku se Applebaumová nicméně omlouvá, že by se neměla soustředit pouze na politiky ze střední Evropy. Dodává, že mezi podporovatele Putina patří i někdejší italský premiér Silvio Berlusconi či bývalý německý kancléř Gerhard Schröder. Také tito dva muži podkopávají bezpečnost Západu a podporují rozšiřování ruského autoritarismu ve východní Evropě i na Blízkém východě, tvrdí.

Čtěte také: Applebaumová: Rusové Zemanovi platili kampaň. To vám nevadí?