Babišovi se nedaří zrušit zákaz dotací pro Agrofert

Lex Babiš

Babišovi se nedaří zrušit zákaz dotací pro AgrofertNOVÉ 1
Domov

Petr Holub

Zachránit v příštím roce státní podporu pro Agrofert bude pro Andreje Babiše těžší, než si dosud sám představoval. Den ode dne se zvětšuje riziko, že přijde o značnou část ze tří miliard, které jeho koncern každý rok inkasuje. Upozornil na to o minulém víkendu týdeník Euro, podle kterého nebyly senátní úpravy zákona o střetu zájmů pro Babiše natolik příznivé, jak se původně zdálo. Senát sice zrušil paragraf, že firmy vlastněné politiky nesmějí od prvního ledna žádat o dotace, investiční pobídky ani veřejné zakázky. Platnost pravidla ovšem fakticky odsunul jen o pár dnů.

Senátoři koncem října odhlasovali pozměňovací návrh, který odsouvá platnost zákona o střetu zájmů z prvního ledna 2017 na první září. To se skutečně mohlo týkat nejen hlavní části navržené normy, která přikazuje nastupujícím politikům předložit veřejnosti majetkové přiznání, ale také paragrafů, pro které se vžil název „Lex Babiš“. Předkladatel Miloš Malý (ČSSD) ovšem navrhl upravit platnost odstavců o státní podpoře firmám politiků speciálním způsobem. Zákaz začne platit patnáct dnů od vyhlášení zákona ve sbírce, pravděpodobně někdy v průběhu ledna. Malého pravidlo však z nepřehledného pozměňovacího návrhu většina politiků nevyčetla a až později vyšlo najevo, že Agrofert získal senátním zásahem jen minimální odklad.

Sněmovna bude rozhodovat o senátních změnách na příští řádné schůzi, zřejmě 29. listopadu. Babišova firma přijde o dotace i o přístup k veřejným zakázkám, i když sněmovna potvrdí senátní návrh, i když se vrátí ke své původní verzi. Tyto vyhlídky potvrdil poslanec Martin Plíšek (TOP 09), který protibabišovské paragrafy do zákona prosadil.

Lex Babiš na koaliční radě

Normu teď půjde zlikvidovat pouze krkolomným způsobem. Lex Babiš neprojde, pokud se nenajde většina přítomných poslanců, kteří by senátní změny schválili, a zároveň se nenajde ani většina 101 hlasů ze všech poslanců, kteří by podpořili původní verzi ze sněmovny. Lze předpokládat, že právě tento postup bude Babiš prosazovat na koaliční radě, která se obvykle schází den před začátkem sněmovní schůze. Právě poslanci koaličních sociálních demokratů a lidovců tvoří spolu s opozičními kluby TOP 09 a ODS jádro příznivců sporného zákona.

Šanci pro Agrofert nabízí ještě prezident Miloš Zeman. I když je známým příznivcem majetkových přiznání, může zákon vetovat. Tím jeho přijetí nejen zdrží, bude však nutné i ve vánočním období najít 101 poslanců, kteří by veto přehlasovali.

Každoroční třímiliardová státní podpora je pro Agrofert klíčem k úspěšnému podnikání. Bývalí manažeři Agrofertu a dnes politici Babišova hnutí ANO v čele s Jaroslavem Faltýnkem také dohlížejí, aby se po jejich nástupu do veřejných funkcí proud dotací rozšířil. Po přijetí zákona o střetu zájmů v současné podobě by naopak vstup do politiky způsobil Babišovi finanční ztráty.

Čtěte také: Sněmovna schválila nižší DPH u novin a časopisů, má klesnout na 10 %