Jančura nakoupí v zahraničí osm lokomotiv a 16 vagonů

Železniční doprava

Jančura nakoupí v zahraničí osm lokomotiv a 16 vagonůNOVÉ
Vlak soukromého dopravce RegioJet na pražském hlavním nádraží. Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov

Echo24

Železniční dopravce RegioJet, který patří podnikateli Radimu Jančurovi, uzavřel smlouvu na nákup osmi elektrických vícesystémových lokomotiv Traxx od kanadského koncernu Bombardier Transportation a také smlouvu s rumunským výrobce vagonů Astra Vagoane Călători na 16 nových vozů Astra.

Zatímco prvních pět lokomotiv má dostat na přelomu letošního a příštího roku, vagony by měl dostat všechny už letos. Chce je nasadit jak na spoje z Prahy přes Ostravu na Slovensko, tak na jižní větev z Prahy přes Brno do Bratislavy, uvedl v úterý prostřednictvím tiskové zprávy mluvčí dopravce Aleš Ondrůj.

U lokomotiv cenu nezveřejnil, za jeden vagon zaplatí milion eur (téměř 27 mil. Kč). Vagony budou stejné jako prvních deset, které už dopravce má, s 80 místy k sezení.

Lokomotivy budou moct jezdit až 160 kilometrů v hodině, což je nejvyšší rychlost na českých a slovenských železnicích, a zároveň půjde o první moderní stroje, které si dopravce koupí. Ve smlouvě je také opce na dalších 20 lokomotiv. Před šesti lety RegioJet začínal s lokomotivami Škoda, které byly vyrobené na začátku 90. let a dalo se s nimi jezdit pouze po tratích napájených stejnosměrným proudem. Vícesystémové lokomotivy Vectron od Siemensu má společnost pronajaté na leasing.

Dopravce avizoval, že chce jezdit od letošní změny jízdního řádu v prosinci na trase Praha – Brno každou hodinu. Zatím jezdí se třemi páry vlaků, z nichž dva končí v Bratislavě a jeden ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Letos krátce po začátku roku naopak ukončil provoz komerčních vnitrostátních rychlíků mezi Bratislavou a Košicemi.

Čtěte také: Jančura ovlivní volební kampaň. Plánuje billboardy proti politikům