Islámský stát přišel o vrchního skladatele, autora několika hitů

SMRT MLADÉHO UMĚLCE

Islámský stát přišel o vrchního skladatele, autora několika hitůNOVÉ
Maher Meshaal. Foto: Reprofoto: Metro.co.uk
1
Svět

vb Echo24

Hrdlořezové z Islámského státu tento týden zaznamenali další citelnou ztrátu. Poté, co jejich řady před nedávnem opustil vrchní popravčí „Džihádista John“ teď přišli i o vrchního skladatele. Zpěvák jménem Maher Meshaal složil a nazpíval řadu náboženských písní, jež islamisté používají ve svých propagandistických videích. Teď zemřel při náletu koaličních dronů, jak informuje zahraniční tisk. 

Maher Meshaal, který vystupoval rovněž jako Abú Zubajr al-Džazráwí, byl až do tohoto pondělí nedílnou součástí mediální divize Islámského státu. Jeho hity jako „Saleel al-Sawarem“ nebo „Halomo O’ Lions of War“ se staly neodmyslitelnou součástí každého propagandistického videa fanatiků z IS a získaly i řadu fanoušků na internetu. 

Před několika dny však štěstí šestadvacetiletého zpěváka opustilo, když zahynul v syrském městě Hasaka při náletu bezpilotních letounů. Ten podle dostupných zpráv provedly vládní jednotky ve spolupráci s mezinárodní koalicí, kterou vedou Spojené státy. Vzhledem k chaotické situaci, která v Sýrii panuje, se však zprávy o zpěvákově úmrtí dosud nepodařilo nezávisle ověřit.

Jisté ovšem je, že Meshaal k islamistům tíhl už několik let před tím, než se k nim přidal. Saúdskoarabský list Saudi Gazette už dříve uvedl, že se několik let živil jako hudebník a zároveň kázal v rijádské mešitě. Do Sýrie odešel v dubnu roku 2013. Nejprve spolupracoval se syrskou opozicí, později se přidal přímo k Islámskému státu (tehdy bylo radikální hnutí označováno jako ISIS/ISIL).

V Sýrii se seznámil s jiným náboženským zpěvákem jménem Raed Fahad. Ten však ze Sýrie zanedlouho odešel, protože zjistil, že IS je teroristická organizace. Meshaalovi to ale nevadilo, a tak v Sýrii zůstal. Kromě skládání písní pro IS byl aktivní i na sociálních sítích, kde lákal mladé muže z arabského světa, aby se přidali k Islámskému státu a světovému džihádu. 

Čtěte také: ‚Džihádista John‘ utekl do Libye. Islamisti mají nového kata

Při náletu v Afghánistánu údajně zahynul velitel Islámského státu