Moskva chystá náhradní hry za Rio. Startovat mohou i dopující atleti

Dopingová aféra

Moskva chystá náhradní hry za Rio. Startovat mohou i dopující atletiNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Svět

ls Echo24

Ruští atleti, kteří nemohou startovat na olympijských hrách v Rio de Janeiru, budou moci nastoupit na alternativní soutěži v Moskvě. Hry, s názvem Hvězdy 2016, tak budou dostupné jak pro dopující sportovce, tak pro ty, kteří zakázané látky neužívali. Kvůli rozhodnutí mezinárodní federace IAAF o ruském organizovaném dopingu, totiž nesmí v Riu závodit ani ti ruští atleti, kterým doping testy neodhalily. 

Na podporu sportovců, kteří měli reprezentovat svojí zemi na nadcházejících hrách, se uskuteční skromnější akce, která dostala pojmenování Hvězdy 2016. Na hrách tak má startovat většina ze 150 atletů, kterým byl udělen zákaz od mezinárodní federace IAAF,  informuje deník The Independent. Rusové tak uspořádají vlastní akci, na které atletům sice nenabídnou porovnání s nejlepšími sportovci, ale umožní jim startovat v domácích podmínkách. Hry mohou připomínat trucolympiádu Držuba 84, která měla umožnit start sportovců ze Sovětského svazu a dalších osmi států sovětského bloku, kteří odmítli jet na olympiádu v Los Angeles.

Ruští sportovci tak mohou ukázat svou formu na domácí půdě před vlastními fanoušky. Přední místa na sportovištích mají být rezervována pro rodiny atletů a jejich přátel.

Sprinter Pavel Ivaško tuto možnost vítá. „Tyto hry ukážou, že i přes všechen tlak, kterým na nás působili, jsme ochotní bojovat a běžet dál,“ řekl Ivaško. „Nezlomili nás. Vyloučili nás zvláštním způsobem ale budeme pokračovat dál,“ řekl Ivaško. K možnosti uspořádat náhradní hry se také vyjádřil šéf ruské atletiky Dmitrij Šljachtin. „Dnes můžeme ukázat, jak atleti zúročili čtyři roky práce,“ řekl Šlajchtin, který byl do čela ruské atletiky zvolen letos v lednu, aby očistil sport od dopingu.

Jedna ze současných nejslavnějších atletek Jelena Isinbajevová se ale náhradních her nezúčastní. Podle jejích slov nechce být házena do jednoho pytle s dopujícími atlety.

Čtěte také: Olympiáda v Riu bude bez ruských atletů, rozhodla arbitráž

Na opravdové olympiádě přesto možná budou moci startovat někteří ruští atleti. Mezinárodní olympijský výbor bude rozhodovat o tom, zda start umožní například dálkařce Darje Klišinové, která žije v USA a splňuje antidopingové požadavky. Osmistovkařce Julii Stěpanové byl zákaz udělen také i když žije ve Spojených státech. Zákaz se vztahoval také na ty, kteří doping užívali v minulosti. Paradoxem je, že právě Stěpanová pomohla odhalit systematické užívání dopingu v ruské atletice.

Čtěte také: 

Rusko stíhá bývalého šéfa antidopingové laboratoře

Do dopingu ve sportu je zapleten ruský ministr, tvrdí německá televize