Sportovní tragédie: nejslavnější hloubková potápěčka zmizela v moři

Zadržela dech až na 9 minut

Sportovní tragédie: nejslavnější hloubková potápěčka zmizela v mořiNOVÉ 1
Svět

Echo24

Nejslavnější žena hloubkového potápění Ruska Natalia Molčanovová je s největší pravděpodobností mrtvá. Zmizela během potápění ve Středozemním moři tuto neděli. Močanovová je držitelkou několika světových rekordů ve freedivingu – tedy v potápění bez dýchacího přístroje. Dokázala zadržet dech až na 9 minut.

Molčanovová se v neděli potápěla bez ploutve do hloubky 35 metrů nedaleko malého ostrovu Formentera, který leží jižně od Ibizy. Pobřežní stráž, poté co její rodina nahlásila zmizení, propátrala oblast, kde se Molčanová potápěla. V úterý byl nasazen podvodní robot, ale tělo nebylo nalezeno. Oblast, kde se potápěla je známá silnými proudy a také velmi nízkou teplotou, což může být podle odborníků zrádné i pro zkušené potápěče. O zmizení informoval španělská agentura Europa Press.

Alexey Molchanov and Natalia Molchanova

Posted by Natalia Molchanova on 11. srpen 2013

Alexej Molčanov, který v hloubkovém potápění rovněž závodí, věří, že jeho matka je mrtvá. Že by Molčanovová přežila považuje za velmi nepravděpodobné i potápěčská komunita. Slavný potápěč William Trumbridge z Nového Zélandu napsal na účet na Twitteru: „Svět přišel v neděli o nejlepší potápěčku a můj kamarád Alexej o svoji drahou matku, učitelku a trenérku…“

Třiapadesátiletá Močanovová byla držitelkou 41 světových rekordů ve freedivingu. Dokázala zadržet dech až na 9 minut. Byla držitelkou dvaceti individuálních zlatých medailí a dvou týmových zlatých medailí z mistrovství světa ve freedivingu.

Na mistrovství v roce 2007 dokonce překonala svým výkonem i mužského vítěze mistrovství. V roce 2009 se stala první ženou v historii, která překonala sto metrovou hranici v hloubkovém potápění s konstantní zátěží. Doteď je držitelkou několika světových rekordů v různých kategoriích.

Čtěte také: Fatální tragédie. Tyčkařka ochrnula po dopadu mimo doskočiště