Bělobrádek požaduje stíhání Jakeše a Štrougala

Pozdní nápad?

Bělobrádek požaduje stíhání Jakeše a ŠtrougalaNOVÉ
Pavel Bělobrádek Foto: Foto: Archiv Echo24
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Justice by měla stíhat bývalé vedoucí komunistické činitele jako Milouše Jakeše nebo Lubomíra Štrougala kvůli zodpovědnosti za smrt mnoha lidí, kteří zahynuli při snaze o překročení železné opony. Je o tom přesvědčen vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek, podle něhož se komunističtí předáci dopustili zločinů proti lidskosti, které jsou nepromlčitelné. Bělobrádek dnes ve Sněmovně podpořil iniciativu Platformy evropské paměti a svědomí směřující k potrestání žijících pachatelů z doby komunismu.

„Já si myslím, že to (stíhání) má smysl. Možná, že někteří z důvodu věku nenastoupí výkon trestu, ale jde o to, aby bylo jasně pojmenováno, že to byl zločin proti lidskosti, a aby ti lidé byli odsouzeni,“ vyjádřil dnes své přesvědčení Bělobrádek.

Platforma evropské paměti v rámci projektu JUSTICE 2.0 identifikovala dvě skupiny zločinů proti lidskosti, za které nebyly zodpovědné osoby z doby komunismu postaveny před soud. Jednou z nich je právě zabíjení podél železné opony v bývalém Československu mezi lety 1948 až 1989.

Podle sdružení by za podíl na něm měli před soudem stanout například někdejší generální tajemník ÚV KSČ Jakeš, bývalý šéf československé vlády Štrougal nebo někdejší šéf vlády Slovenské republiky Peter Colotka.

„Jsou to ti, kteří ten režim vytvářeli, dirigovali, vynucovali jeho plnění,“ řekl ČTK Miroslav Lehký z Platformy. Má za to, že podle mezinárodního práva nesou jako nepřímí pachatelé plnou zodpovědnost za životy civilistů, kteří na hranici zahynuli. Celkem jich podle historiků bylo několik stovek.

Čtěte také: ‚Musíme rozbít rudooranžové koalice.‘ Bělobrádek obhájil a burcuje

Sdílet: