Ať Sobotka sebere odvahu a vyhodí Babiše z vlády
Čistě věcně je elektronická evidence tržeb už teď velký průšvih. Bez ohledu na to, že tento balkánský styl kontroly podnikatelů nikde, kde byl zaveden, nepřinesl žádné převratné nové příjmy rozpočtu z do té doby nezdaněné ekonomiky, je to i velký karambol technicky a provozně.
Nikdo z vykladačů zákona neumí přesně říct, kdy a na koho se bude vztahovat a komu se vyhne. Technické provedení je chatrné, takže hrozí, že obchod budou brzdit technické kolapsy. Není jasné, jak budou chráněna proti zneužití a kšeftování data o milionech obchodních transakcí. To vše šest dní před ostrým startem.
Otec zakladatel EET Andrej Babiš podle všeho průšvih, chaos a hněv podnikatelů i zákazníků tuší. Proto se ho rozhodl na poslední chvíli aspoň částečně eliminovat. Odložit pilíř svého ministerského bytí ale považuje za neúnosné. Proto přinesl na úterní koaliční radu narychlo nahozené změny, které by měly od EET osvobodit nejmenší živnostníky s ročním příjmem do 250 tisíc a e-shopy. Prosazení do 1. prosince je nemožné. Takže tím už sám přímo říká, že se budou na finanční úřad nejdřív online připojovat a po pár měsících zase odpojovat.
Z Babišových komentářů je cítit přiznání diletantismu a pohrdání drobnými podnikateli. „To není žádná zmatečnost. Jak jsme měli poznat všechny druhy podnikání? Teď to všichni řeší a chodí nám stovky případů, jak každý podniká třeba příležitostně, ale to není žádný zmatek.“ Takže na někoho uvalím drahou a otravující povinnost a ani se neobtěžuji si zjistit, koho se vlastně týká? Jak to mají vědět ti živnostníci, jestli jsou, nebo nejsou v EET, když to neví autor tohoto balkánského systému?
Babiš dokonce i přizná, že se prostě jen nechce obtěžovat hledat daňové podvodníky stylem, jak to dělají v civilizovaných zemích, nikoli v Chorvatsku nebo na Slovensku. „Snažím se, aby do toho naši úředníci vnesli také nějakou lidskost a lidský rozum. Většina lidí nepodvádí a my se musíme snažit jít tam, kde je možný nějaký daňový únik. Bylo to moje rozhodnutí,“ vysvětlil ústupové změny na poslední chvíli.
Na koaliční radě se v úterý večer rozjel kvůli Babišovým vylepšovákům tvrdý střet mezi ním a premiérem Bohuslavem Sobotkou. Skončil Babišovým předčasným odchodem.
A začala tvrdá přestřelka. Je to zase jedna z těch chvil, kdy se rozhoduje, kdo tady bude nejsilnější stranou. Sociální demokracie je bohužel s železnou pravidelností prohrává. Vždycky když je Babiš v úzkých, svou malátností a obavami mu nakonec dovolí z pasti uniknout, a ještě mu nahraje k převzetí aktivity. On to svou drzostí a neomaleností uřve. A lidé v něm vnímají toho silného, schopného politika, který se postará o jejich zájmy.
Takto unikl z pastí u Čapího hnízda, letní policejní reformy, neschopnosti vybírat v silně rozjeté ekonomice daň z přidané hodnoty, kterou si sám nastavil jako měřítko vlastního úspěchu.
Silný, politicky odvážný premiér by po takovém průšvihu, jaký předvádí se zmatky kolem EET Babiš, dostal ministra financí pod tvrdý soustavný tlak.
Tiskovka, kde razantně vyzve svého ministra financí, aby osobně garantoval funkčnost, jinak z toho vyvodí závěry. Výzvy k tomu, aby Babiš převzal za EET osobní odpovědnost. Zmínky o návrhu na odvolání ministra financí, pokud se objeví problémy.
Samozřejmě že sociální demokracie je za EET zodpovědná stejně jako Babiš. On to ale má manažersky a administrativně na starosti. Selhání a chaos v EET jsou jeho selhání.
Tohle všechno by týdny plnými výhrůžek a upozornění na chyby dělal premiér Babiš ministrovi financí Sobotkovi, kdyby byly role prohozené.
Bohuslav Sobotka sice nejprve na svém Twitteru silácky začne. „Strašná metoda práce ministra financí Babiše. 7 dní před startem EET přinese na koaliční radu další změny. Opravdu mají poplatníci tohle zapotřebí?“
Pak vystřelí ještě pár ostrých hlášek v rozhovoru pro Blesk, kde tvrdí, že metoda práce ministerstva financí je naprosto chaotická a neseriózní. „Vzbuzuje to podezření, že celý ten systém není dobře připraven, že celý ten systém není dobře promyšlen.“ Při otázce, jestli přemýšlí o odložení startu EET, dokonce připustí. „Mě ten včerejšek trochu znejistil nebo nahlodal.“
Vzápětí ale rovnou naznačí, že s tím nic dělat nebude. Babišovi jen napsal dopis. Upozorňoval ho, že nový paušál pro podnikatele s ročními příjmy do 250 tisíc korun, o němž by ad hoc rozhodoval Babišův úřad, může založit nerovnost a rozmíšky mezi podnikateli. V dopisu Babiše vyzval, ať pro ostatní ministry vyhodnotí dopady navrhovaných změn. Babiš dopis po tiskové konferenci ukázal médiím s komentářem: „Nad tím se můžu pouze zasmát.“
Pak řekl, že mu psala téměř devadesátiletá babička, že provozuje v domě prodejnu zeleniny, kterou prodává svým sousedům. Právě ona by podle Babiše mohla po zavedení evidence tržeb požádat o paušální daň na Finanční správě. Bude ovšem na rozhodnutí úřadu, zda jí vyjde vstříc.
Babišismus par excellence, kterému Sobotka jen bezmocně přihlíží.
Šéf strany, která tvrdí, že má ambici vyhrát za necelý rok volby, by už dávno rozjel debatu o odvolání Babiše z vlády.
Takhle na svém vlastním chaosu politicky vydělá jen Babiš, který dokáže správně prodat, že vybraným skupinám podnikatelů ulevuje od drahé byrokracie, kterou na ně sám uvrhl.