Unikátní srovnání: Obchod na korze před a po rekonstrukci

oscarový film

Unikátní srovnání: Obchod na korze před a po rekonstrukciNOVÉ 3
Panorama
Echo24
Sdílet:

Na karlovarském festivalu měl světovou premiéru digitálně restaurovaný snímek Obchod na korze z roku 1965 režisérského tandemu Ján Kadár a Elmar Klos.

„Jsme rádi, že ve spolupráci s Nadací české bijáky můžeme ve světové premiéře představit festivalovému publiku již pátý digitálně restaurovaný titul ze zlatého fondu československé kinematografie. Obchod na korze, oceněný Oscarem, doplňuje skutečně mimořádnou kolekci, která díky tomuto partnerství vznikla,“ řekl k události prezident MFF KV Jiří Bartoška.

Digitální restaurování snímku Obchod na korze trvalo několik měsíců a bylo při něm vyčištěno téměř 3,5 km filmového pásu tj. 180 653 filmových políček. Následující snímky ukazují rozdíl v kvalitě obrazu před a po rekonstrukci.

Foto:

FOTO: Nadace české bijáky

Foto:

FOTO: Nadace české bijáky

Foto:

FOTO: Nadace české bijáky

Film Obchod na korze je přepisem novely Past slovenského spisovatele Ladislava Grosmana, která vyšla v roce 1962 v časopise Plamen; později ji autor převedl do literárního scénáře a do knižní podoby pod názvem Obchod na korze. Tragikomický příběh, natočený režisérskou dvojicí Ján Kadár a Elmar Klos, získal mnohá domácí i zahraniční ocenění, mimo jiné Oscara za nejlepší cizojazyčný film nebo Zvláštní čestné uznání pro Jozefa Kronera a Idu Kamińskou na MFF v Cannes 1965.

Čtěte také: Speciální příloha: Karlovy Vary a film

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články