Olympijský výbor Rusům start plošně nezakázal, rozhodnou o nich svazy
Plošný zákaz se nekoná
V Riu budou i Rusové – ale ne všichni. Mezinárodní olympijský výbor v neděli rozhodl, že na nadcházejících olympijských hrách v Riu bude ruská výprava startovat, ale s jistými výjimkami. Po odhalení dopingového skandálu tak výbor ustoupil od přísnější varianty, kdy by se zákaz vztahoval na kompletní ruskou výpravu.
O tom, zda daný ruský sportovec pojede do Ria, nebo ne, mají rozhodnout jednotlivé mezinárodní sportovní svazy. Sportovci musí splnit přísná kritéria Mezinárodního olympijského výboru. Ti Rusové, kteří byli v minulosti potrestáni za doping, však mohou na letní olympijské hry v Riu de Janeiru rovnou zapomenout, ruský olympijský výbor je nesmí nominovat. Hry začínají už 5. srpna a tak mají jednotlivé svazy jen 12 dní na to, aby ruské sportovce prověřily.
„Bylo před námi velmi těžké rozhodnutí,“ řekl předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach. „Museli jsme najít rovnováhu mezi kolektivní odpovědností a právem jednotlivce. Každý by měl dostat šanci proti obvinění bojovat. Ctíme presumpci neviny, proto jsme zavedli přísná kritéria, která musí každý ruský sportovec splnit, pokud chce na hrách startovat,“ řekl Bach.
Už nyní je však jisté, že na hrách nebudou žádní ruští atleti, jimž už dříve zakázal účast Mezinárodní atletický svaz (IAAF). Tento čtvrtek pak Mezinárodní sportovní arbitráž zamítla odvolání 68 ruských atletů, kteří si stěžovali na verdikt IAAF. Plošný zákaz se dotkne i nevinných atletů, říká několikanásobná světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová. Ta neměla za svou kariéru jediný pozitivní nález.
Mezinárodní olympijský výbor také zakázal start běžkyni Julii Stěpanovové, která se svým manželem Vitalijem Stěpanovem, který pracoval v ruské antidopingové agentuře, vystoupila v televizi a odhalila nekalé praktiky v ruském sportu. Stěpanovová byla sama v minulosti diskvalifikována za užívání zakázaných látek, nyní však žije již několik let v Německu a chtěla v Riu startovat jako neutrální sportovkyně. Přestože byla jednou z prvních, kdo odkryl státem řízený dopingový program, MOV jí kvůli dopingovému selhání v minulosti výjimku neudělila.
Otřes v ruském sportu způsobila v minulých měsících zpráva nezávislé komise antidopingové agentury WADA, která obvinila ruské ministerstvo sportu, že organizovalo dlouholetý rozsáhlý dopingový program. Stát podle zprávy kryl doping u svých sportovců na mezinárodních soutěžích od roku 2011 do roku 2015. Dokonce na zimních hrách v Soči spolu s tajnou službou nechávalo ministerstvo vyměňovat vzorky moči u svých sportovců.
Ještě se tedy uvidí, koho svazy pustí. Mezinárodní vzpěračská federace již rozhodla, že nedovolí start všem ruským vzpěračům. V tomto sportu se totiž stejně jako v atletice potvrdilo velké množství případů dopingu ze strany ruské výpravy.
Zato judisté budou mít zřejmě snadnější cestu. Prezident Mezinárodní judistické federace Marius Vizer minulý týden řekl: „Přítomnost ruských judistů je velmi důležitá, Ruská judistická federace je významným členem Mezinárodní judistické federace a ruské judo hraje velkou roli v historii sportu.“