Erdowie, Erdowo, Erdogan. Turecko předvolalo německého velvyslance

VELVYSLANEC NA KOBEREČKU KVŮLI SATIŘE

Erdowie, Erdowo, Erdogan. Turecko předvolalo německého velvyslanceUVNITŘ VIDEO
turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Reprofoto: YouTube/extra 3
1
Svět

Echo24

Turecké ministerstvo zahraničí si kvůli satirickému pořadu v německé veřejnoprávní televizi NDR předvolalo německého velvyslance. Vysvětlovat musel píseň, která si utahovala z tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, informoval v úterý zpravodajský web Spiegel Online.

Velvyslance Martina Erdmanna si šéf turecké diplomacie předvolal již před týdnem, informace se do médií ale dostala až dnes. Německé ministerstvo zahraničí informaci nekomentovalo. Setkání ale nejmenovaný turecký diplomat potvrdil i agentuře AP.

Tématem rozhovoru na ministerstvu v Ankaře byl satirický pořad extra 3, který odvysílala 17. března stanice NDR, jedna z regionálních součástí veřejnoprávní televize ARD. Ve vysílání zazněla dvouminutová píseň s názvem Erdowie, Erdowo, Erdogan (Erdojak, Erdokde, Erdogan), která se strefovala do hlavy tureckého státu.

V refrénu písně se zpívalo například to, že „boss z Bosporu“ si žije na vysoké noze. Text doprovázely záběry luxusního prezidentského paláce, který si nechal Erdogan postavit v Ankaře a který se stal kvůli údajnému plýtvání státními prostředky terčem kritiky turecké opozice. Novinář, který napíše něco, co se Erdoganovi nelíbí, se podle textu „zítra ocitne v lochu“. Záběry setkání Erdogana s Angelou Merkelovou doprovodili satirici textem, který německou kancléřku vyzývá, aby byla šarmantní, neboť turecký prezident ji „má v hrsti“.

Turci podle agentury DPA německého velvyslance vyzvali, aby televize zesměšňující píseň již nevysílala.

Od roku 2014, kdy Erdogan nastoupil do úřadu prezidenta, zahájila turecká policie vyšetřování kvůli podezření z jeho urážky v 1800 případech. Paragraf, který umožňuje uložit trest odnětí svobody za urážku hlavy státu, se dříve téměř nevyužíval.

Turecko se stalo klíčovým partnerem Evropské unie v migrační krizi. Na březnovém summitu v Bruselu uzavřela evropská osmadvacítka s Ankarou dohodu, která mimo jiné předpokládá, že běženci, kteří připlují z Turecka a v Řecku nedostanou azyl, budou vráceni zpět. EU by měla za každého vráceného Syřana přijmout stejný počet syrských občanů s nárokem na azyl z tureckých uprchlických táborů. Unie si od dohody slibuje výrazné snížení počtu migrantů plujících z Turecka přes Egejské moře na řecké ostrovy.

Čtěte také: Únik informací: Součástí Erdoganovy politiky je pouštění teroristů do EU

Co jste zač? Erdoganovi se nelíbí zájem o soud s novináři