Autolékárničky už se zase mění. Kšeft, který život nezachrání

ŠIKANA ŘIDIČŮ

Autolékárničky už se zase mění. Kšeft, který život nezachráníNOVÉ
Po čtyřech letech musí 3,9 milionů řidičů vyměnit starou lékárnu. Jsou v ní ale i věci, které se nezkazí. Foto: ČTK
1
Domov
Zuzana Lebdušková
Sdílet:

Odhadem čtyři miliony majitelů aut budou muset letos sáhnou do peněženek a koupit si nové autolékárničky. A za další čtyři roky znovu. Dvacítka českých firem si tak přijde na milionové tržby. Přitom by stačilo vyměnit prošlé obvazy. Nůžky ani termofólie se přitom nezkazí, což uznal i ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).

Autolékárnička patří od roku 2002 vyhláškou ministerstva dopravy mezi povinnou výbavu motoristů. Později bylo řečeno, že se musí co čtyři roky obměňovat, a tak 3,9 milionů řidičů, kteří si lékárničky zakoupili kvůli nové vyhlášce v roce 2010, nyní čeká jejich výměna.

„Domnívám se, že tyto tanečky kolem lékárniček jsou spíše komerčním harašením. Výměna všech autolékárniček je velký kšeft,“ podotkl ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz. Jenže řidiči jsou nuceni pod hrozbou pokut co čtyři roky nuceni zaplatit za novou lékárnu, i když tu starou vůbec nepoužili.

„Za chybějící autolékárničku popřípadě závadu v jejím obsahu lze na místě uložit blokovou pokutu až do výše 2000 Kč,“ řekl policejní mluvčí Bocán. Dva tisíce dostane řidič nejen, když v povinné výbavě lékárničky něco chybí, ale i když je prošlá.

Na českém trhu je nabízí dvě desítky firem a liší se jak jejich cena, která začíná u náplní kolem sto až dvou set korun a u lékáren i s obalem jde nad tři sta korun výše, tak kvalita materiálu, kterým jsou vybaveny. Stejně tak se liší i expirace obvazů a obinadel. Některé jsou na pět a půl roku, jiné na tři, což v případě, že bude lékárna zatavená v ochranném obalu nezjistí ani řidič, ani policie.

Policistům se ale lépe a rychleji kontroluje lékárnička zatavená v původním ochranném obalu. „V případě neporušeného obalu autolékárničky není důvod k tomu ji otevírat, obsah je na lékárničkách uveden a stejně tak expirační doba,“ uvedl policejní mluvčí Jozef Bocán.

Spořivost nebo stres?

„Záchranáři mě upozornili, že si všimli, že lidé málokdy použijí svoji lékárničku, protože stojí kolem pěti set korun, raději použijí například tu z rozbitého auta,“ sdělila zkušenosti středočeských záchranářů mluvčí Petra Effenbergerová. Ačkoliv se domnívá, že je to především kvůli spořivosti, středočeský záchranář a školitel Marek Hylebrant naopak upozornil, že většina lidí, kteří k dopravní nehodě dorazí, vyběhne bez ničeho z auta a není na záchranu nijak připravena.

Už z tohoto důvodu by si lidé měli doma v klidu sednout nad autolékárničkou, projít si, kde co je, na co se to používá a pročíst si letáček o postupu při dopravní nehodě. „Na místě jsou ty letáčky na nic. Není čas něco studovat. Mnohdy lidé vysypou lékárničku na chodník a vidí to poprvé,“ popsal stresovou situaci u nehody záchranář.

K záchraně života při autonehodě stačí rukavice, obvazy, trocha rozumu a zavolat 155.

Zdeněk Schwarz i Marek Hylebrant mají ze své záchranářské praxe zkušenost s tím, že autolékárnička při nehodě příliš nepomůže. „K záchraně života při autonehodě stačí rukavice, obvazy, trocha rozumu a zavolat 155,“ upozornil na zbytečnost lékárniček Hylebrant. Podle něj je totiž mnoho věcí v lékárně navíc nebo nefunkčních. Také nechápe, proč se každé čtyři roky musí měnit i předměty, které se nijak nezkazí, jako jsou nůžky nebo termofólie.

„Já bych se spíše než o jejich expiraci zajímal o jejich kvalitu, aby se obvazem dala rána obvázat a obvaz nepružil jak guma, nebo aby škrtidlo škrtilo a nepraskalo a rukavice se netrhaly už jen při navlékání na ruku, natož při poskytování pomoci,“ doplnil Hylebranta Schwarz.

Nesmyslnost výměny uznal i ministr

S tím, že je zbytečné každé čtyři roky kupovat novou autolékárničku souhlasí i ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). „Výměna některých částí lékárničky jako například nůžky je nesmyslná. Spíše by mělo být definováno vybavení a každý motorista by měl být zodpovědný za stav lékárničky s možností doplnit sám jen dílčí části,“ sdělil serveru ECHO24.cz svůj názor na pravidelnou výměnu autolékárniček ministr dopravy. Na dotaz, zda se bude vyhláška znovu měnit však neodpověděl.

Proto záchranář Hylebrant doporučil, aby si s sebou lidé nad rámec povinné výbavy brali například několik párů rukavic, jelikož jeden, který je v povinné výbavě, rozhodně nestačí. Stejně tak jsou podle něj malé obvazy, tupé nůžky, kterými nelze rozstřihnout oděv a naprosto sporná je podle něj dýchací maska, kterou lidé neumí používat.

Minulý rok následkem dopravních nehod zemřelo 654 osob. Česká republika řadí vysoko nad průměr Evropy, podle ministerstva dopravy jsme na 19. místě z osmadvaceti států EU.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz