Miliardový byznys. Vláda chce omezit reexport léků

Návrh zákona

Miliardový byznys. Vláda chce omezit reexport lékůNOVÉ
Domov

Filip Nachtmann

Z Česka už by se v budoucnu neměly vyvážet levné léky, u nichž hrozí, že by mohly chybět českým pacientům. Počítá s tím alespoň návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Reexport léků do zahraničí je u nás miliardový byznys. V minulosti ale opakovaně vedl k výpadkům dostupnosti léků pro české pacienty.

Ministerstvo chce uzákonit možnost, aby šlo neprodleně vydat zákaz vývozu u léků, u nichž v Česku hrozí nedostatek. Jde o poměrně rozsáhlý problém, protože české léky patří mezi nejlevnější v celé Evropské unii. Jen předloni se jich vyvezlo za více než tři a půl miliardy korun, což hned několikrát vedlo k výpadkům v dostupnosti.

„Cílem návrhu je řešit hrozbu akutní nedostupnosti léčivých přípravků pro potřeby pacientů v České republice za účelem ochrany jejich života a zdraví, a to vytvořením systému sledování a vyhodnocování hrozby nedostupnosti,“ píše se v materiálu, který má vláda projednat na svém prvním zasedání v příštím roce.

Nový systém by měl fungovat jednoduše. Ministerstvo spolu se Státním ústavem pro kontrolu léčiv vytvoří seznam takzvaných rizikových léčiv, jejichž nedostatek může ohrozit zdraví nebo životy pacientů. Takové léky by se pak nemohly vyvážet. Pokud by je nějaká z firem vyvézt chtěla, bude muset požádat o souhlas.

Sankce až 20 milionů a zákaz činnosti

Aby reexportéři skutečně dodržovali zákon, plánuje ministerstvo až dvacetimilionové sankce či zákaz činnosti. Opatření by do celého systému mělo přinést větší flexibilitu a možnost téměř okamžité reakce na hrozící výpadky. To dnes není možné.

Mezi léky na seznamu by se měly objevit především ty, které není snadné nahradit. Namátkou jde o léky na vysoký krevní tlak, inzuliny nebo léky určené k tišení bolesti.

Vláda měla návrh, který se věnuje také vstupu padělků na český trh a upravuje klinické hodnocení nových léčiv, projednat už v prosinci. Odložila ho ale na leden. Přesto by neměl mít problém projít. Jak ale uvedla ČTK, například podle lékárnické komory se omezením vývozu levných léků do zahraničí problém jejich nedostatku na českém trhu nevyřeší.