Po střetech v táboře bulharská policie zadržela 400 migrantů

Uprchlická krize

Po střetech v táboře bulharská policie zadržela 400 migrantůNOVÉ 1
Svět

Echo24

Po čtvrtečních střetech stovek migrantů s policisty v přijímacím táboře ve městě Charmanli na jihu Bulharska policie zadržela na 400 lidí. Dalších 15 běženců bylo zadrženo kvůli ničení majetku. Prokuratura již 18 migrantů obvinila a zahájila vyšetřování dvou policistů, kteří mají údajně na svědomí zranění dvou běženců. Několik provinilců by mělo být ze země vyhoštěno, informovala bulharská média. Migranti protestovali zejména proti zákazu objekt opouštět.

Na vzbouření v největším utečeneckém táboře v Bulharsku, kde je umístěno na 3000 běženců, se podle úřadů podíleli především Afghánci. Úřadující předseda vlády Bojko Borisov podle agentury BGNES dnes v Charmanli řekl, že je možné, že vše bylo zorganizováno zvenčí. „Afghánské skupiny napadaly Syřany, aby je přiměly bouřit se,“ řekl v této souvislosti premiér, který se přijel do Charmanli podívat. Jak dodal, pět ze zadržených bude okamžitě vyhoštěno, protože představují hrozbu pro národní bezpečnost.

„Ostatní, kteří narušili klid v táboře, budou rovněž mezi prvními, kteří budou ze země vyhoštěni. Do té doby budou umístěni v táborech uzavřeného typu,“ citoval server Novinite.com Borisova. „Letadlo do Afghánistánu již bylo zařízeno, poletí v prosinci,“ dodal.

Nepokoje v táboře začaly ve čtvrtek kolem poledne pálením pneumatik a házením kamení na policisty. Podílelo se na nich asi 2000 migrantů. Rozvášnění lidé se následně pustili do ničení nové budovy, z níž vynášeli všechny věci a pálili je. Policie později proti řádění zasáhla nasazením vodních děl a gumovými projektily. Podle ministerstva vnitra bylo zraněno 24 policistů, lékařskou pomoc vyhledali i tři běženci.

Uprchlický tábor dnes hlídalo asi 250 příslušníků pořádkové policie a ministerstvo obrany tam posílá i 60 vojáků, kteří mají pomoci zabránit dalším násilnostem. „Jsem velmi znepokojen… Jak vidíte, ani jedno okno nezůstalo celé. Lidé, kteří jsou zodpovědní za toto vandalství, budou pohnáni před spravedlnost,“ řekl během návštěvy Charmanli bulharský premiér.

Borisov také vyzval obyvatele Charmanli, aby zůstali klidní a snažili se žadatele o azyl neprovokovat. Malá skupina místních ho vítala máváním bulharskými vlajkami a požadovala, aby byl tábor uzavřen. „Ten tábor by měl být zavřený. Měli byste to tady vidět o víkendu. Procházejí se tady ve velkých skupinách a berou si na trhu ovoce i zeleninu, aniž by zaplatili,“ uvedl jeden z místních obyvatel Rusi Stoev.

Lidé se v Charmanli vzbouřili hlavně kvůli nařízení, že nesmějí opouštět tábor, protože se mezi nimi vyskytla infekční onemocnění. Protestující se pak dožadovali, aby jim byl umožněn odchod do Srbska, odkud by mohli pokračovat v cestě dál do bohatších evropských zemí.