Příliš velké vedro na létání. V USA nemohou kvůli horku vzlétnout letadla

Příliš velké vedro na létání. V USA nemohou kvůli horku vzlétnout letadlaNOVÉ
Kontrolní věž ve Phoenixu Foto:

FOTO: Shutterstock

Svět

Vlna veder v USA

ošm Echo24

Desítky letů na jihu Spojených států byly zrušeny kvůli nadměrnému vedru. Rekordní teploty znamenají řidší vzduch, ve kterém některé druhy letadel nesmějí létat. Omezení zasáhly především letiště u města Phoenix ve státě Arizona, které je jedno z deseti nejrušnějších v zemi. Informaci přinesl server BBC.

Vlna veder, která zasáhla jih USA, způsobila problémy nespočtu cestujícím. Stoupající teploty, které v úterý v Phoenixu dosáhly 49 stupňů, donutily letecké společnosti zrušit desítky vnitrostátních letů. Jedna se především o kratší lety obsluhované letadly Bombardier CRJ. Ty mají maximální provozní teplotu 48 stupňů. Pokud stoupne teplota nad tuto hodnotu, nemohou letadla vzlétnout, jejích motory v řídkém vzduchu nevyprodukují dostatečný vztlak. 49 stupňů velmi blízko rekordní teplotě v Phoenixu z roku 1990, kdy bylo naměřeno 50 stupňů.

Kromě letiště v Phoenixu se omezení na lety vztahují také arizonský Tucson a na letiště Flagstaff, které je blízko Grand Canyonu.

Větší letadla, jako jsou Airbusy a Boeingy série 737, mají vyšší operační teplotu okolo 53 stupňů, nicméně i ony jsou ve vyšších teplotách hůře ovladatelné. Proto například čínské aerolinky Hainan Airlines přesunuly své lety z Los Angeles do Pekingu na hlubokou noc, kdy jsou teploty nižší. To je praxe zavedená v blízkovýchodních zemích, kde hlavní lety odlétají kvůli horku hlavně v noci, píše server Independent.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Let hrůzy v turbulencích: 20 pasažérů má zlomeniny a poranění hlavy

Související články