1 Vlna veder v USA

Příliš velké vedro na létání. V USA nemohou kvůli horku vzlétnout letadla

, NOVÉ

Témata: ,

Desítky letů na jihu Spojených států byly zrušeny kvůli nadměrnému vedru. Rekordní teploty znamenají řidší vzduch, ve kterém některé druhy letadel nesmějí létat. Omezení zasáhly především letiště u města Phoenix ve státě Arizona, které je jedno z deseti nejrušnějších v zemi. Informaci přinesl server BBC.

Vlna veder, která zasáhla jih USA, způsobila problémy nespočtu cestujícím. Stoupající teploty, které v úterý v Phoenixu dosáhly 49 stupňů, donutily letecké společnosti zrušit desítky vnitrostátních letů. Jedna se především o kratší lety obsluhované letadly Bombardier CRJ. Ty mají maximální provozní teplotu 48 stupňů. Pokud stoupne teplota nad tuto hodnotu, nemohou letadla vzlétnout, jejích motory v řídkém vzduchu nevyprodukují dostatečný vztlak. 49 stupňů velmi blízko rekordní teplotě v Phoenixu z roku 1990, kdy bylo naměřeno 50 stupňů.

Kromě letiště v Phoenixu se omezení na lety vztahují také arizonský Tucson a na letiště Flagstaff, které je blízko Grand Canyonu.

Větší letadla, jako jsou Airbusy a Boeingy série 737, mají vyšší operační teplotu okolo 53 stupňů, nicméně i ony jsou ve vyšších teplotách hůře ovladatelné. Proto například čínské aerolinky Hainan Airlines přesunuly své lety z Los Angeles do Pekingu na hlubokou noc, kdy jsou teploty nižší. To je praxe zavedená v blízkovýchodních zemích, kde hlavní lety odlétají kvůli horku hlavně v noci, píše server Independent.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Let hrůzy v turbulencích: 20 pasažérů má zlomeniny a poranění hlavy

RendererException: Unable to render template "/views/partials/components/jarvis/_tydenikinarticle.ftl". ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.