V Berlíně je 700 radikálních islamistů, polovina připravena útočit

Islamisté v Německu

V Berlíně je 700 radikálních islamistů, polovina připravena útočitNOVÉ
Berlín, listopad 2015. Plakát s nápisem "Welcome!" zobrazuje teroristy, kteří zosnovali útok na newyorská dvojčata. Kritizuje tak německou liberální imigrantskou politiku Foto: FOTO: Shutterstock
1
Svět

Echo24

V Berlíně přibývá vyznavačů radikálního islámu, takzvaných salafistů. Za posledních pět let se jejich počet zdvojnásobil na 680 a polovina z nich je připravena zapojit se do násilných akcí. Upozornil na to Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu vykonává funkci civilní kontrarozvědky.

„Berlín je jedním z hlavních působišť salafistů v Německu,“ řekl deníku Berliner Morgenpost Bernd Palenda z BfV. Salafisté podle něj představují hrozbu pro svobodnou společnost a německé úřady by měly posílit preventivní programy, které by od salafistických skupin odradily mladé muslimy.

V Německu na salafistické scéně působí podle BfV asi 8400 lidí, z toho zhruba 1100 je připraveno k násilným trestným činům. Kromě německé metropole patří k hlavním baštám vyznavačů radikálního islámu nejlidnatější spolková země Severní Porýní-Vestfálsko.

Význam Berlína mezi salafisty podle Palendy potvrzuje skutečnost, že radikálové z metropole tvoří asi sedminu z 850 německých občanů, kteří odešli bojovat do Sýrie a Iráku v řadách hnutí Islámský stát (IS). Zhruba 50 z nich se do Berlína vrátilo a využívají svůj status „bojovníka ze svaté války“ k tomu, aby oslovili další muslimy a přivedli je k salafistům.

Čtěte také: ‚V Německu je 1100 radikálních islamistů připravených k násilí‘

Zásah v mešitě: Sáňkovi hrozí za šíření islámské knihy až 10 let