Odvolat ředitele za pohlavek? ‚Žák byl drzý a situace vyhrocená‘

Učitelé brání ředitele ZŠ

Odvolat ředitele za pohlavek? ‚Žák byl drzý a situace vyhrocená‘NOVÉ
Ředitel Miroslav Koranda Foto: Foto: volbaproprahu8.cz
2
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Radní městské části Prahy 8 budou ve středu rozhodovat o odvolání ředitele Základní školy Glowackého Miroslava Korandy. Coby trest za pohlavek žákovi jim to doporučilo zastupitelstvo i školská komise. S přísným postihem ale nesouhlasí část opozice i pedagogové, podle kterých učiteli prostě ujely nervy.

„Pan ředitel musel jít během hodiny matematiky řešit do jídelny rvačku autistického žáka, se kterým máme dlouhodobě problémy a učitelky ho nezvládaly. Žákům zadal práci a když se vrátil, skupinka chlapců zlobila a příklady nepočítala. Několikrát je napomenul a pak jim řekl, že se chovají jako blbci. Jeden z nich řediteli odvětil ‚od tebe to sedí‘. Koranda na to zareagoval ve vypjaté situaci pohlavkem,“ popsal incident deníku ECHO24.cz výchovný poradce a člen školské rady ZŠ Glowackého Martin Slabý.

Daná třída je podle Slabého nejproblémovější na škole. Byli do ní zařazeni žáci s výchovnými a pedagogickými potížemi, se kterými si jiné školy nevěděly rady. „Náš kmenový žák, který měl sníženou známku z chování, se jich chytl. Ředitel pochybení uznal a omluvil se,“ dodal Slabý s tím, že školská rada doporučila záležitost řešit finančním postihem. Problémovou třídu měl také od nového školního roku převzít na výuku matematiky jiný učitel.

„Pana Korandu znám přes dvacet let. Je to hodný člověk, který pro školství, ve kterém pracuje roky, udělal mnoho. Nikdo nesouhlasí s tím, že dal žákovi pohlavek, za což se sám omluvil, ale ten trest považuji za příliš přísný,“ řekla deníku ECHO24.cz zastupitelka za TOP 09 a členka komise pro školství Dana Herta Kvačková.

„Návrh na odvolání nedala ani školská rada, ani inspekce, což jsou hlavní orgány, které znají poměry ve škole. Rada městské části se navíc na trestu, kterým mělo být původně snížení platu, neshodla a věc předala zastupitelům. To považuji za amorální,“ dodala Kvačková, která působí jako pedagožka pětatřicet let a z toho dvacet jako ředitelka Základní školy U Školské zahrady.

‚Situace byla vyhrocená, pochopme to‘

Ředitele školy se zastala i předsedkyně SRPŠ a školské rady ZŠ Glowackého Lucie Timková. „Za působení pana Korandy ve funkci ředitele školy došlo jeho zásluhou ke zvýšení úrovně kvality výuky i k celkovému zvelebení školy a přilehlého sportovního areálu,“ uvedla deníku Timková.

„Jeho reakce nebyla možná v souladu s pedagogickými normami, ale vzhledem k dané vyhrocené situaci v jídelně, následně ve třídě a drzosti žáka, lze toto jednání pochopit,“ doplnila. Ředitele Korandy se kromě toho v otevřeném dopise zastali ředitelé dalších základních škol na Praze 8 i jeho učitelský sbor, podle kterých je pro ředitele, kterému zbývá jen několik let do důchodu, celá záležitost likvidační.

‚Nešlo o jediný incident‘

Komise pro školství městské části i zastupitelstvo se ale shodly, že nejvhodnější trest pro ředitele je jeho odvolání z funkce. Vychází z toho, že se nejednalo o jediné pochybení. Podle zjištění školské komise měl totiž žáky Koranda dlouhodobě slovně ponižovat a zklamal i jako manažer, když nezvládl problematickou třídu. Pro odvolání prý mluví i rozpory ve psaných výpovědích ředitele a to, že by jako ředitel měl jít svým chováním příkladem.

„Ředitel Koranda před Českou školní inspekcí připustil úder dlaní do hlavy i používání vulgárních výrazů vůči žákům, což je stejně nepřijatelné jako fyzický trest. Jakékoli přehánění nebo lži ze strany chlapce a jeho matky by byly velmi snadno vyvráceny výpověďmi ostatních žáků ve třídě. Žák a jeho matka nemohli tušit, jak důkladně bude jejich stížnost prošetřována a zda se neobrátí proti nim,“ popsal serveru ECHO24.cz člen komise pro školství, právník a někdejší novinář Tomáš Němeček (Osmička sobě).

Na chování ředitele školy podala stížnost matka dotyčného chlapce. Uvedla, že syn dostal úder zezadu do hlavy, přičemž synovi odlétly brýle a přestal slyšet na jedno ucho. Stížnost podložila i lékařskou zprávou. Místostarosta Matěj Fichtner (ANO) původně pedagogovi jako trest navrhoval snížit plat, na tom se ale radní neshodli a věc proto postoupili zastupitelům.

Více zde: Radnice odvolá ředitele školy. Dal pohlavek žákovi

„Přijde mi absurdní a nepřípustné, aby dlouholetý pedagog a dokonce ředitel základní školy mlátil děti tak, že se jim rozbijí brýle. Takovéhle manýry v jednadvacátém století nemohou být přípustné,“ podpořil na jednání zastupitelstva na začátku září odvolání ředitele například komunistický zastupitel Jaromír Petelík.

Jednání zastupitelstva městské části Prahy 8 ohledně odvolání ředitele Základní školy Glowackého Miroslava Korandy je možné si prohlédnout na následujícím videu (od času 1:56):

Ve středu se sejde rada městské části, aby o celé záležitosti rozhodla. Podle starosty Prahy 8 Romana Petruse z ČSSD bude ale Miroslav Koranda z funkce ředitele školy s největší pravděpodobností odvolán. „Osobně si nedovedu představit, že by rada městské části nepodpořila to, co řeklo zastupitelstvo,“ sdělil Petrus.

„Pokud by Koranda zůstal ve funkci, rada městské části by tím vyslala do budoucna fatálně špatný signál, jaké chování považuje za přípustné. Je potřeba si vybrat, zda jsme na straně žáka a rodiče, nebo na straně ředitele,“ dodal Němeček ze školské komise, který navrhl odvolání.

Čtěte také: UJAK přišel o akreditaci, 740 učitelů nemůže dostudovat

‚Někdo mi vyměnil test‘. Studentce uvěřil až premiér a vypukl skandál

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články