2 Německý prezident v Praze

Zeman odmítl eura za migranty. Nejsme pašeráci lidí, řekl německému prezidentovi

, AKTUALIZOVÁNO

Témata: , , ,

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v úterý přijel na první oficiální návštěvu Prahy po svém březnovém nástupu do funkce. Na Pražském hradě ho s vojenskými poctami uvítal prezident Miloš Zeman, na následném jednání spolu oba prezidenti hovořili anglicky. Steinmeier se v Praze zdržel jen krátce, odpoledne má naplánovaný další program v Berlíně.

Na tiskové konferenci s oběma prezidenty došlo mimo jiné také na téma česko–německých vztahů či migrační krize a přijímání uprchlíků. Zeman uvedl, že on i další čeští politici odmítají představu, že by Česko za přijaté migranty dostávalo peníze. „Bylo by to nedůstojné pro obě strany a cítili bychom se jako pašeráci lidí,“ uvedl Zeman. Prezident tím narážel na informaci, která v minulém týdnu proběhla německými médii, podle které by v budoucnu mohly státy EU za každého přijatého uprchlíka dle kvót dostat až 60 tisíc eur.

Odmítl také, že by Praha byla v migrační krizi nesolidární s ostatními evropskými státy, a poukázal na to, že Česko investuje peníze do rozvojové pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Právě na pomoc v zemích původu by se podle Zemana měla zaměřit i EU. „Řekl jsem panu prezidentovi Steinmeierovi, že si dovedu představit velmi účinnou pomoc evropských zemí v zemích původu migrantů, ať už je to elektřina, ať už jsou to vodní zdroje, školy, nemocnice a další oblasti,“ řekl. Uvedl rovněž, že odchod migrantů zhoršuje sociální situaci ve státech, odkud pocházejí.

„Přirozeně je správné, a říkám to i v Německu, že musíme dát lidem důvod pro to, aby chtěli zůstat v zemi, odkud pocházejí,“ řekl Steinmeier. Znamená to podle něj přispívat k hospodářskému růstu a k zajištění právního státu v zemích, odkud migranti pocházejí.

Německý prezident ale zároveň apeloval na to, aby se unijní státy řídily rozhodnutími Evropského soudního dvora. „Co se týká rozhodnutí ESD, nelze je akceptovat jen v případech, kdy se nám to hodí,“ řekl.

Neshoda v otázce protiruských sankcí

Prezidenti se neshodli také v otázce protiruských sankcí EU. Zatímco Zeman vyzval k jejich zrušení, protože podle něj nevedou k cíli, podle Steinmeiera nejsou samoúčelné a bude je možné odstranit teprve v okamžiku, kdy se podaří dosáhnout pokroku v mírovém procesu na Ukrajině.

Steinmeier ale zároveň uvedl, že ve velkém množství oblastí mají Česko a Německo společné zájmy. Zmínil například digitalizaci průmyslu, výstavbu přeshraniční dopravní infrastruktury nebo spolupráci ve vědě a výzkumu. Oba prezidenti také chválili česko-německé vztahy, podle nich se daří překonávat temné kapitoly minulosti.

Český prezident při tiskové konferenci sice mluvil věcně a s přehledem, ale na pohled působil unaveným dojmem. Výrazně se opíral lokty o stůl a během proslovu německého prezidenta si v závěru tiskové konference přejížděl rukou přes obličej.

Přišel i Karel Gott

Následného oběda pořádaného na počest německého prezidenta se zúčastnil i zpěvák Karel Gott. Fotografii ze setkání sdílel na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman pozval Steinmeiera k návštěvě Prahy letos v únoru poté, co byl bývalý německý ministr zahraničí zvolen prezidentem. Český prezident tehdy připomněl, že Česko a Německo si letos připomínají 25 let od podpisu smlouvy o dobrém sousedství a 20 let od podpisu česko-německé deklarace. Uvedl také, že Steinmeierova návštěva by přispěla k důstojnému připomenutí těchto dvou významných výročí.

Šéf hradní diplomacie Rudolf Jindrák označil cestu za „nástupní audienci“ a připomněl, že Steinmeier už byl takto i u dalších sousedů Německa, například ve Francii, Rakousku či v Polsku.

Zatím poslední německou prezidentskou návštěvou v Česku byla cesta Steinmeierova předchůdce Joachima Gaucka, který se v listopadu 2014 zúčastnil na Albertově vzpomínkových akcí u příležitosti 25. výročí sametové revoluce. Gaucka tehdy zasáhlo jedno z vajec, kterými demonstranti házeli po Zemanovi.

Prezident Zeman byl na poslední návštěvě Německa v říjnu 2014. V Lipsku se zúčastnil vzpomínkových akcí k 25. výročí protivládních demonstrací v bývalé Německé demokratické republice, které vyvrcholily pádem Berlínské zdi a následně i zhroucením východoněmeckého komunistického režimu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Do Prahy přiletí německý prezident Steinmeier, oznámil Zeman

Nový německý prezident Steinmeier: dlouhodobě nejpopulárnější politik

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.