Zeman odmítl eura za migranty. Nejsme pašeráci lidí, řekl německému prezidentovi

Německý prezident v Praze

Zeman odmítl eura za migranty. Nejsme pašeráci lidí, řekl německému prezidentoviAKTUALIZOVÁNO
Miloš Zeman a Frank-Walter Steinmeier Foto:

Foto: Printscreen z ČT24

2
Svět
Sdílet:

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier v úterý přijel na první oficiální návštěvu Prahy po svém březnovém nástupu do funkce. Na Pražském hradě ho s vojenskými poctami uvítal prezident Miloš Zeman, na následném jednání spolu oba prezidenti hovořili anglicky. Steinmeier se v Praze zdržel jen krátce, odpoledne má naplánovaný další program v Berlíně.

Na tiskové konferenci s oběma prezidenty došlo mimo jiné také na téma česko–německých vztahů či migrační krize a přijímání uprchlíků. Zeman uvedl, že on i další čeští politici odmítají představu, že by Česko za přijaté migranty dostávalo peníze. „Bylo by to nedůstojné pro obě strany a cítili bychom se jako pašeráci lidí,“ uvedl Zeman. Prezident tím narážel na informaci, která v minulém týdnu proběhla německými médii, podle které by v budoucnu mohly státy EU za každého přijatého uprchlíka dle kvót dostat až 60 tisíc eur.

Odmítl také, že by Praha byla v migrační krizi nesolidární s ostatními evropskými státy, a poukázal na to, že Česko investuje peníze do rozvojové pomoci v zemích, odkud uprchlíci přicházejí. Právě na pomoc v zemích původu by se podle Zemana měla zaměřit i EU. „Řekl jsem panu prezidentovi Steinmeierovi, že si dovedu představit velmi účinnou pomoc evropských zemí v zemích původu migrantů, ať už je to elektřina, ať už jsou to vodní zdroje, školy, nemocnice a další oblasti,“ řekl. Uvedl rovněž, že odchod migrantů zhoršuje sociální situaci ve státech, odkud pocházejí.

„Přirozeně je správné, a říkám to i v Německu, že musíme dát lidem důvod pro to, aby chtěli zůstat v zemi, odkud pocházejí,“ řekl Steinmeier. Znamená to podle něj přispívat k hospodářskému růstu a k zajištění právního státu v zemích, odkud migranti pocházejí.

Německý prezident ale zároveň apeloval na to, aby se unijní státy řídily rozhodnutími Evropského soudního dvora. „Co se týká rozhodnutí ESD, nelze je akceptovat jen v případech, kdy se nám to hodí,“ řekl.

Neshoda v otázce protiruských sankcí

Prezidenti se neshodli také v otázce protiruských sankcí EU. Zatímco Zeman vyzval k jejich zrušení, protože podle něj nevedou k cíli, podle Steinmeiera nejsou samoúčelné a bude je možné odstranit teprve v okamžiku, kdy se podaří dosáhnout pokroku v mírovém procesu na Ukrajině.

Steinmeier ale zároveň uvedl, že ve velkém množství oblastí mají Česko a Německo společné zájmy. Zmínil například digitalizaci průmyslu, výstavbu přeshraniční dopravní infrastruktury nebo spolupráci ve vědě a výzkumu. Oba prezidenti také chválili česko-německé vztahy, podle nich se daří překonávat temné kapitoly minulosti.

Český prezident při tiskové konferenci sice mluvil věcně a s přehledem, ale na pohled působil unaveným dojmem. Výrazně se opíral lokty o stůl a během proslovu německého prezidenta si v závěru tiskové konference přejížděl rukou přes obličej.

Přišel i Karel Gott

Následného oběda pořádaného na počest německého prezidenta se zúčastnil i zpěvák Karel Gott. Fotografii ze setkání sdílel na Twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zeman pozval Steinmeiera k návštěvě Prahy letos v únoru poté, co byl bývalý německý ministr zahraničí zvolen prezidentem. Český prezident tehdy připomněl, že Česko a Německo si letos připomínají 25 let od podpisu smlouvy o dobrém sousedství a 20 let od podpisu česko-německé deklarace. Uvedl také, že Steinmeierova návštěva by přispěla k důstojnému připomenutí těchto dvou významných výročí.

Šéf hradní diplomacie Rudolf Jindrák označil cestu za „nástupní audienci“ a připomněl, že Steinmeier už byl takto i u dalších sousedů Německa, například ve Francii, Rakousku či v Polsku.

Zatím poslední německou prezidentskou návštěvou v Česku byla cesta Steinmeierova předchůdce Joachima Gaucka, který se v listopadu 2014 zúčastnil na Albertově vzpomínkových akcí u příležitosti 25. výročí sametové revoluce. Gaucka tehdy zasáhlo jedno z vajec, kterými demonstranti házeli po Zemanovi.

Prezident Zeman byl na poslední návštěvě Německa v říjnu 2014. V Lipsku se zúčastnil vzpomínkových akcí k 25. výročí protivládních demonstrací v bývalé Německé demokratické republice, které vyvrcholily pádem Berlínské zdi a následně i zhroucením východoněmeckého komunistického režimu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Do Prahy přiletí německý prezident Steinmeier, oznámil Zeman

Nový německý prezident Steinmeier: dlouhodobě nejpopulárnější politik

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články