Zeman: Mynář prověrku nepotřebuje, zažádal o ni z frajeřiny
ROZHOVOR PRO FREKVENCI 1
Hradní kancléř Vratislav Mynář bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné nepotřebuje a když o ni zažádal, byla to jen jeho frajeřina, řekl v nedělním pořadu Pressklub rádia Frekvence 1 prezident Miloš Zeman. Ještě před nedávnem přitom Zeman tvrdil, že pokud Mynář prověrku nezíská, bude muset skončit ve funkci hradního kancléře.
Zeman se o Mynářově prověrce zmínil, když se ho redaktor zeptal na případ šéfa Vojenské kanceláře prezidenta republiky Rostislava Pilce. Ten o svoji prověrku podle zjištění týdeníku Euro přišel kvůli kauze Jany Nagyové. Zeman uvedl, že Pilce bude muset kvůli chybějící prověrce odvolat, jeho případ však rozhodně nelze srovnávat s případem Mynáře, kterému Národní bezpečnostní úřad nedávno nevydal bezpečnostní prověrku na nejvyšší stupeň přísně tajné.
Pilc totiž podle Zemanových slov prověrku ke své práci potřebuje, zatímco kancléř Mynář může na Hradě působit i bez ní. Když Mynář o prověrku zažádal, byla to z jeho strany podle Zemanových slov jen „frajeřina“. Na začátku celé kauzy přitom Zeman tvrdil, že bez bezpečnostní prověrky nemůže Mynář na Hradě působit. „Vratislav Mynář si především bude muset urychleně udělat prověrku. To je conditio sine qua non (podmínka, bez které něco nelze),“ prohlásil Zeman koncem října 2013 v České televizi.
V podobném duchu se Zeman vyjádřil i letos v září, když se veřejnost dozvěděla, že Mynář prověrku nezískal. Mynář se tehdy proti rozhodnutí NBÚ odvolal, když podal takzvaný rozklad. Zeman v reakci na to řekl, že pokud Mynář s odvoláním neuspěje, bude muset jako hradní kancléř skončit. Naznačil však, že by Mynář mohl působit na jiné pozici. „Pokud mě sám pan kancléř nebude chtít opustit, vždycky pro něj na Hradě bude důstojné místo,“ řekl tehdy Zeman Parlamentním listům.
Řeč se v rozhovoru pochopitelně stočila i na uprchlickou krizi. Prezident Miloš Zeman vyjádřil obavy, že pokud Německo uzavře své hranice, mohli by uprchlíci začít proudit přes české území. V takovém případě by podle Zemana česká detenční zařízení musela hostit celou „plejádu uprchlíků“. Zároveň uvedl, že podle jeho názoru bude problém vyhostit nelegální migranty, protože je jejich domovské země nebudou chtít přijmout.
‚Ještě jsem nezdegeneroval‘
Od uprchlíků pak Zeman přešel ke svým sporům s premiérem Bohuslavem Sobotkou. Nejvyšší ústavní činitelé se verbálně střetli kvůli událostem letošního 17. listopadu. Sobotka v rozhovoru pro Hospodářské noviny odsoudil Zemanovo vystoupení na Albertově po boku šéfa Bloku proti islámu Martina Konvičky. Uvedl, že prezident by neměl vystupovat na akci xenofobní sekty šířící nenávist. Zeman pak Mladé frontě Dnes řekl, že Sobotka postojem k migraci ohrožuje bezpečnost Česka.
Zeman by považoval za korektní, kdyby si politici s různými postoji vyměňovali názory z očí do očí. Zareagovat na premiérovu kritiku ale prý musel. „Jestliže v Bakalových nízkonákladových novinách zaútočí na prezidenta, předpoklad, že bych si to nechal líbit, by znamenal, že jsem úplně zdegeneroval,“ řekl Zeman. Posluchače, kteří by snad váhali, potom ujistil, že zatím nezdegeneroval.
Bez Zemanovy odezvy ale neprošlo ani aktuální téma posledních dní – údajný podvod komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa ve Švýcarsku. Zeman o Ransdorfovi řekl, že zřejmě někomu „naletěl“, když ho švýcarská policie zadržela kvůli údajnému finančnímu podvodu v curyšské bance. Vychází z toho, že se to komunistickému politikovi údajně stalo i v minulosti. „Je to člověk, který každému naletí,“ prohlásil o Ransdorfovi Zeman.
Zeman zároveň připomněl, že nedávno Ransdorfovi, kterého už několik let neviděl, zakázal vstup do prezidentské kanceláře. Reagoval tak na Ransdorfova slova o tom, že prezident při předávání ocenění 28. října nezmínil, že otec zavražděného žďárského studenta Petra Vejvody je také předsedou okresního výboru KSČM ve Ždáru nad Sázavou. Zeman to označil za hyenismus.
Další posluchač se Zemana zeptal, jak hodnotí názory kritiků, kteří říkají, že svými výroky a chováním rozděluje společnost. Zeman v rozhovoru rázně odmítl, že by se choval populisticky. Podle jeho názoru on nejde naproti lidu, ale lid jde naproti jemu. Svůj názor se pokusil podložit tím, že mu podle posledních průzkumů veřejného mínění věří necelé dvě třetiny Čechů.