‚Kdo by nás napadal? Vždyť nikoho neohrožujeme‘

Pacifista Matěj Stropnický

‚Kdo by nás napadal? Vždyť nikoho neohrožujeme‘NOVÉ 1
Domov
Jana Hušková
Sdílet:

Česká republika nikoho neohrožuje, takže není důvod, aby někdo napadl nás. A pokud tu nějaký pocit ohrožení je, tak jen kvůli tomu, že jej přiživují vláda a prezident. S těmito pacifistickými názory se s posluchači Českého rozhlasu podělil jeden z nejvýraznějších pražských politiků, Matěj Stropnický. Paradoxně právě jeho otec – ministr obrany Martin Stropnický – se naopak snaží obranyschopnost Česka posílit. Výroky svého syna nechtěl dnes na dotaz ECHO24.cz komentovat.

Stropnický junior minulý týden v pořadu „Pro a proti“ Českého rozhlasu plus odpovídal na otázky o plánovaném zvýšení rozpočtu pro ministerstvo obrany – vedené jeho otcem – a navyšování počtu aktivních záloh. „Akceschopnost české armády v případě napadení nemohu posoudit, ale především si myslím, že k žádnému napadení nedojde, protože my nikoho neohrožujeme. Tím pádem není důvod, aby někdo napadl nás,“ uvedl Matěj Stropnický, který je nyní náměstkem pražské primátorky za Stranu zelených.

Bezpečnostní situace na východě Evropy se rapidně zhoršila po vypuknutí konfliktu na Ukrajině, kde separatisté podporovaní Moskvou bojují proti kyjevské vládě. Někteří experti dokonce hovoří o tom, že jde o největší hrozbu evropské bezpečnosti od skončení studené války – i větší, než byly balkánské války.

„Zelený“ Matěj Stropnický ale posluchače Českého rozhlasu uklidňoval. Podle něj není Česká republika ohrožena o nic víc než jiné státy Evropské unie. „Řekl bych, že jsme ohroženi ještě méně, ale tím více se dojem ohrožení vytváří,“ prohlásil. Podle něj pocit ohrožení vytváří vláda a podílí se na tom i český prezident, především kvůli svým protiislámským názorům.

Stropnický se rovněž ohradil proti tezím o střetu civilizací. „Myslím si, že je třeba hledat diplomatická řešení konfliktů, a k tomu tato militarizace nálady nepřispívá,“ usoudil.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO), který má mimo jiné na starosti připravenost armády, nechtěl výroky svého syna moc rozebírat.  „Jsou to jeho názory jako dospělého člověka, které zásadně nekomentuji,“ uvedl ministr pro server ECHO24.cz. Na dotaz, jestli se synem někdy hovoří o bezpečnostních hrozbách pro Českou republiku, uvedl, že oba jsou moc zaměstnaní na to, aby spolu taková témata řešili.

Čtěte také: Armáda chce víc peněz. Ani teď ale všechny neutratí

Matěj Stropnický v pořadu odpovídal na otázky ohledně dlouhodobé armádní strategie schválené vládou, v níž se počítá s navýšením rozpočtové kapitoly nebo navýšením aktivních záloh. Společně se Stropnickým v pořadu diskutoval také analytik Jakub Janda z think-tanku Evropské hodnoty.

Ministerstvo obrany má na základě koaliční dohody zajištěn růst rozpočtu o zhruba dvě miliardy korun ročně, aby do roku 2020 dosáhl 1,4 procenta HDP.  Jen letos plánuje obrana vypsat zakázky za několik miliard korun. Armáda si tak v příštích letech pořídí třeba více než 60 obrněnců nebo radary, nakupovat se bude i munice. Letectvo by mělo koupit nové víceúčelové vrtulníky, mluví se také o potřebě dalších transportních letadel. Na některých těchto zakázkách by se mohl podílet domácí zbrojní průmysl.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články