Rozbořil: Nezveřejním, nerezignuji. Ať si s tím Sobotka poradí
Hejtman pod tlakem
Policejní obvinění nezveřejním, mimořádné zastupitelstvo kraje nesvolám, nerezignuji. Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), obviněný z podplácení, má jasno. Nic neudělal, má podporu spolustraníků v regionu a když příští týden udrží krajskou koaliční spolupráci s KSČM, vše bude v pořádku. Jak Rozbořil řekl v rozhovoru pro deník ECHO24.cz, nehodlá ustupovat útoku státních zástupců. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka, který chce Rozbořilův konec, si s tím prý musí poradit, jak umí.
Už jste se rozhodl, zda zveřejníte policejní obvinění, jak vás vyzval první místopředseda ČSSD Milan Chovanec?
Já ani neznám jméno státního zástupce, který ten případ dozoruje. Pokud bych s ním o něčem takovém chtěl mluvit, udělá to můj obhájce. A ten mi vysvětlil, že to nelze, protože jsem podepsal policii mlčenlivost. Výzva ministra vnitra je tak přinejmenším diskutabilní.
Diskutabilní? Původně jste se zveřejněním detailů o svém obvinění souhlasil, pokud s tím nebude mít státní zástupce problém…
Jak říkám, můj obhájce mi to vysvětlil. Více bych se k těm právním otázkám nevyjadřoval, nerad bych se do toho zaplétal. Právní zástupce mi to nedoporučil. Jestli chcete vědět proč, musel byste se obránit na něj. Já možná nějaké informace zveřejním, ale budou to ty, které nejsou součástí spisu.
Neplatí už ani to, že svoláte mimořádné zastupitelstvo, kde dáte k dispozici svou funkci. Proč ta změna?
Já v žádném případě mimořádné zastupitelstvo svolávat nebudu. V pondělí jsem jednal s předsedy klubů a řádné zastupitelstvo bude 18. prosince. Já si v tuto chvíli nemyslím, ačkoliv jsem předtím možná řekl něco jiného, že je potřeba svolávat mimořádné zastupitelstvo. Svými hlasy mě zvolila koalice, ne celé zastupitelstvo. Podporu mám od svého klubu zastupitelů i krajské ČSSD. Podle informací, které mám, navíc hodlá KSČM dodržet koaliční smlouvu. Jednat o tom budeme příští pondělí.
Ze sto případů bylo v minulosti osmdesát procent politiků osvobozeno. Jenže už byli dehonestováni, přišli o zaměstnání a to jim nikdo nevrátí. Začíná sílit útok na politiky a vidíme tu možná dokonce odstraňování politiků. Ale státní zastupitelství nás nevolilo. Mě volil občan. Proto nerezignuji a neodstoupím.
Takže vám stačí silná podpora z vašeho regionu? I když vedení strany nesouhlasí?
Té podpory si skutečně velmi vážím. Přišla i od lidí, s nimiž si názorově ne vždy rozumím. Jak se říká, charakter člověka se měří až ve vypjatých situacích – a to se mi teď mnohokrát ukázalo. Nejde ale jen o kraj. Ani Asociace krajů mě nehodila přes palubu, naopak. I toho si moc vážím.
Vaší terminologií vás ale hodili přes palubu premiér Sobotka a ministr vnitra Chovanec, tedy obecně vedení ČSSD. Překvapilo vás to?
Já jsem čekal, že se za mě nepostaví. ČSSD nectí presumpci neviny, ale ctí presumpci viny. Tomu rozumím a je to tak historicky. Ale já se cítím nevinný a jediný, kdo mě může zbavit obvinění, je soud. Je to složité. Ze sto případů bylo v minulosti osmdesát procent politiků osvobozeno. Jenže už byli dehonestováni, přišli o zaměstnání a to jim nikdo nevrátí. Začíná sílit útok na politiky a vidíme tu možná dokonce odstraňování politiků. Ale státní zastupitelství nás nevolilo. Mě volil občan. Proto nerezignuji a neodstoupím.
Postavil jste se ale proti přání předsedy Sobotky. Přijel za vámi a přál si vaši rezignaci. Hejtmanem by podle něj neměl být člověk, který je obviněn z trestného činu…
Jsme v demokratické straně. A troufám si tvrdit, že předseda, ač s tím rozhodnutím nemusí souhlasit, tak by měl ctít demokracii ve straně. A mně byla dána důvěra většinou 21 z 29 hlasů. Pan premiér si s tím musí poradit, jak umí.
Čtěte také: Sobotka si dojel za Rozbořilem. Ten se zaťal a neodstoupí
To jsou dost silná slova. Jaký spolu máte po vaší kauze vztah?
Já doufám, že pořád stejný. Jako předseda strany a hejtman. Necítím k němu žádnou negaci.