Babiš si na rozloučenou ještě rýpl do Němečka. Kvůli letecké záchrance

ZÁSAH ANTIMONOPOLNÍHO ÚŘADU

Babiš si na rozloučenou ještě rýpl do Němečka. Kvůli letecké záchranceNOVÉ
Andrej Babiš Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Zakázka na nové provozovatele letecké záchranné služby byla podle ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše vypsána pozdě. Za výsledky výběrového řízení nese odpovědnost končící ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), protože jeho ministerstvo vytvořilo zadávací dokumentaci. Babiš to uvedl v reakci na rozhodnutí antimonopolního úřadu. Ministerstvo zdravotnictví pochybení odmítá, podle něj byl tendr vypsán včas.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením rozhodl, že ministerstvo zdravotnictví nesmí podepsat smlouvu na provoz stanoviště letecké záchranné služby v Ústí nad Labem. U zbývajících devíti základen je o provozovatelích rozhodnuto.

Babiš napsal, že nezná zdůvodnění ÚOHS. „Zásadním problémem však je, že zakázka byla vypsaná pozdě. Bylo zřejmé, že se toto může stát. Zakázka měla být vypsaná mnohem dříve, neboť ministerstvo zdravotnictví vědělo, že smlouva končí 31. 12. 2016. Nebyl bohužel dostatečný prostor, aby se připravilo státní řešení,“ uvedl vicepremiér.

„Tendr byl vypsán včas, všechno běží podle plánovaného harmonogramu,“ řekl v reakci na kritiku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha. Připomněl, že ze šesti stanovišť, která se v tendru soutěžila, je u pěti uzavřená smlouva. Provoz dalších čtyř zajistí stát. „Samozřejmě, že je trochu paradoxní, že zrovna ministr financí se k tendru vyjadřuje tímto způsobem, protože to byl on a ministři za jeho hnutí, kteří výrazným způsobem do tendru zasahovali,“ uvedl Šticha. Babiš s Němečkem se kvůli tendru na leteckou záchrannou službu dlouhodobě přeli. Kvůli tomu bylo rozhodnutí vlády o jeho vypsání opakovaně odkládáno.

Do budoucna bude podle Babiše nejlepším řešením, pokud bude leteckou záchrannou službu zajišťovat stát. Komise, v níž zasedli zástupci několika ministerstev, už dříve doporučovala, aby většinu stanovišť po roce 2020 převzal nově zřízený státní podnik.

Čtěte také: ÚOHS zastavil tendr na leteckou záchranku v Ústeckém kraji

Lesy ČR mohou pokračovat v podepisování smluv, rozhodl ÚOHS

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články