1 Povinná vojna v Izraeli

Ortodoxní židé musí povinně na vojnu. Izraelský soud zrušil jejich výjimku

NOVÉ

Témata: , ,

Izraelský nejvyšší soud dnes zrušil zákon z roku 2015, který ultraortodoxním židům umožňoval vyhnout se vojenské službě. Zdůvodnil to tím, že opatření je diskriminační vůči ostatním izraelským občanům. Podle agentury AP nyní hrozí, že znovu vypukne napětí mezi izraelskou politicky silnou ultraortodoxní komunitou a světskou židovskou většinou.

Vojna je povinná pro většinu židovských mužů a žen. Krajně konzervativní komunita si ale vymohla výjimku. Její představitelé tvrdí, že slouží státu náboženským studiem a modlitbami. Ostatní Izraelci si ale stěžují, že takový systém je nespravedlivý.

Minulé pokusy přinutit ortodoxní židy oblékat uniformu vyvolaly násilné protesty.

Izraelská vláda se v zákoně z roku 2014 snažila omezit výhody krajních konzervativců, kteří se kromě zproštění vojenské povinnosti těšili i osvobození od placení daní. Premiér Benjamin Netanjahu ale tyto reformy v roce 2015 zrušil, když vytvořil novou vládní koalici s představiteli ortodoxních židů.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.