Ozbrojenci stříleli v kostele po věřících. Jedenáct mrtvých

Rivalita v Nigérii

Ozbrojenci stříleli v kostele po věřících. Jedenáct mrtvýchNOVÉ
Svět

Nejméně jedenáct lidí přišlo o život v kostele ve městě Onitsha na jihovýchodě Nigérie, kde v neděli jeden či více ozbrojenců střílelo po věřících. Oznámila to dnes agentura AFP. Policie podezírá, že za masakrem se nejspíše skrývá místní rivalita.

„Momentálně máme tucet mrtvých v márnici, ostatní (postřelení) jsou v péči lékařů,“ řekl mluvčí fakultní nemocnice Nnamdiho Azikiweho, kam byli oběti převezeny. Policejní náčelník Garba Umar uvedl, že o život přišlo 11 lidí a 18 dalších utrpělo zranění.

„Podle toho, co zatím víme, jeden ozbrojenec, oblečený v černém a s přilbou na hlavě, vstoupil do katolického kostela během bohoslužeb a spustil palbu,“ uvedl policejní náčelník. Střelec byl podle něj najat, aby zabil jistou osobu, která se měla nacházet mezi věřícími. „Střílel jako blázen, mnoho lidí zabil a zranil,“ dodal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Místní aktivista, angažující se při ochraně lidských práv, Emeka Umeagbalasi tvrdí, že ozbrojenci se chystali zavraždit syna vůdce místního společenství, ale nenašli jej doma, a tak se vydali do kostela, kde dotyčný také nebyl, a tak „dostali vztek a začali střílet po všech věřících bez rozdílu“. V kostele byl zraněn i místní náčelník.

Očití svědci tvrdí, že počet obětí by mohl stoupnout i na dvě desítky a že střelců bylo nejméně pět. „Vyšel jsem z kostela a pak jsem uslyšel výstřely a křik,“ vylíčil jeden ze svědků, Chukwuma Emeka.

Nigerijský prezdient Muhammadu Buhari odsoudil útok v kostele jako „hrůzyplný zločin proti lidskosti“ a „nevyslovitelnou svatokrádež“.

Nejlidnatější africká země se dělí na převážně křesťanský jih a v podstatě muslimský sever. Útoky na kostely jsou na jihu vzácné, na rozdíl od severu, kde bývají kostely a mešity častým terčem teroristů z islamistické skupiny Boko Haram.

Čtěte také: Maduro: venezuelská armáda odrazila teroristický útok