Vědci omylem obrátili spalovací proces. CO2 přeměnili na alkohol

KONEC SKLENÍKOVÝCH PLYNŮ?

Vědci omylem obrátili spalovací proces. CO2 přeměnili na alkoholNOVÉ
Ilustrační foto: Foto: Shutterstock
1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Američtí vědci z energetického oddělení Národní laboratoře Oak Ridge náhodou objevili proces, který proměňuje oxid uhličitý na etanol. Takový objev může výrazně snížit objem emisí skleníkových plynů v atmosféře a ulehčit životnímu prostředí. Informovala o tom americká Národní laboratoř Oak Ridge na svých webových stránkách.

Vědci původně pracovali na vývoji metody výroby grafenu, ale v důsledku nedostačujícího vybavení přišli na metodu, jak skleníkový plyn oxid uhličitý proměnit na užitečný a k přírodnímu prostředí šetrný etanol. Zatímco oxid uhličitý je obecně považován za hlavní příčinu globálního oteplování, etanol je naopak vysoce hodnotné biopalivo pro spalovací motory, ale má využití i v různých průmyslových odvětvích. Náhodný objev tak může mít pro lidstvo mnohem pozitivnější efekt než původní záměr.

Podstatou proměny je materiál složený z částeček uhlíku a měděných štipek tvořených pár atomy, který je nanesen na silikonový povrch. Takové „nanohroty“ poháněné elektřinou se stávají výkonným katalyzátorem, jenž přitahuje molekuly CO2. Ty při kontaktu s povrchem materiálu reagují s molekulami vody a během této reakce vzniká etanol, čímž se v podstatě obrací spalovací proces, jak se píše ve zprávě amerického výzkumného centra.

„Objevili jsme poněkud náhodou, že tento materiál funguje,“ přiznává vedoucí projektu Adam Rondinone. „Zkoušeli jsme zkoumat první krok nabízené reakce, nicméně poté jsme zjistili, že katalyzátor odvádí celou reakci sám o sobě.“ Momentálně je přitom podle něj transformace účinná na nějakých 63 až 65 procent, za ideálních podmínek pak dokonce na 70 procent.

Jde přitom o nízkonákladovou transformaci proveditelnou i při pokojové teplotě, vědci tak věří, že proces bude aplikovatelný v praxi. Výzkumníci se nyní budou snažit přijít na to, jak proces zefektivnit. Využití objevu v praxi je sice zatím otázka budoucnosti, ale Rondinone v tom do budoucna nevidí podstatný problém.

Čtěte také: Na 150 zemí se dohodlo snížit produkci plynů používaných v ledničkách

Zastaví oteplování? Čína a USA přijaly dohody o klimatických změnách

Německá vláda prý o manipulaci s emisemi aut věděla několik let

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články