1 Spor o výstavbu v Benicích

Developer Pawlowski chystá arbitráž proti Česku za 2,5 mld.

NOVÉ

Developer Sebastian Pawlowski, kterému soud neumožnil stavět na jeho pražských pozemcích, připravuje arbitráž proti Česku. Mimosoudní spor o 2,5 miliardy korun může začít na konci tohoto roku. Původem švýcarský podnikatel si proto najal renomovanou právní kancelář sídlící v Londýně. Na arbitráž už se chystá i ministerstvo financí. Informaci přinesl server Lidovky.cz

Pawlowski, známý v Praze například výstavbou kancelářské budovy nad stanicí metra Národní třída, pohrozil mezinárodním sporem už na jaře letošního roku. Cítí se totiž poškozen tím, že mu Městský soud v Praze a následně i Nejvyšší soud znemožnily výstavbu několikatisícového sídliště v pražských Benicích. Podle jejich rozhodnutí jde o oficiální území určené pro zeleň a ornou půdu, stavět na nich proto není možné.

Oficiální oznámení o chystaném sporu obdrželo ministerstvo financí 23. června. „Můžeme potvrdit že nás pan Pawlowski upozornil na přípravu arbitráže. V současné době k tomuto případu shromažďujeme a analyzujeme podklady,“ potvrdil pro Lidovky.cz Michal Žurovec z tiskového oddělení. 

Pawlowski, který svoji podnikatelskou újmu kvůli zastavenému projektu vyčíslil na 2,5 miliardy korun, se na spor s Českou republikou pečlivě připravuje. Záměrně najal právní kancelář, která u nás nemá zastoupení a nechce prozradit ani její jméno, aby se její zaměstnanci nedostali pod politický tlak.

„Žalobu momentálně připravuje v Londýně jedna z nejznámějších kanceláří na světě, která se na tyto arbitrážní případy specializuje. Kancelář bere pouze ty případy, u kterých je šance na úspěch velmi vysoká a je vyplácena pouze v případě úspěchu,“ řekl Pawlowski pro Lidovky.cz s tím, že se kancelář rozhodla případ převzít po jeho podrobném prostudování. „Arbitráž by tudíž mohla začít již do konce tohoto roku,“ dodal podnikatel.

K mezinárodnímu sporu může dojít, protože firmu Projekt Sever, která stavbu benického sídliště zaštiťuje, vlastní podnikatelova švýcarská společnost Pawlowski AG. Podle českého ministerstva financí by mohl být v případě sporu výsledek známý už na konci roku 2016.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.