Developer Pawlowski chystá arbitráž proti Česku za 2,5 mld.

Spor o výstavbu v Benicích

Developer Pawlowski chystá arbitráž proti Česku za 2,5 mld.NOVÉ
Sebastian Pawlowski na snímku z roku 2001 Foto: Foto: ČTK
1
Ekonomika
Echo24
Sdílet:

Developer Sebastian Pawlowski, kterému soud neumožnil stavět na jeho pražských pozemcích, připravuje arbitráž proti Česku. Mimosoudní spor o 2,5 miliardy korun může začít na konci tohoto roku. Původem švýcarský podnikatel si proto najal renomovanou právní kancelář sídlící v Londýně. Na arbitráž už se chystá i ministerstvo financí. Informaci přinesl server Lidovky.cz

Pawlowski, známý v Praze například výstavbou kancelářské budovy nad stanicí metra Národní třída, pohrozil mezinárodním sporem už na jaře letošního roku. Cítí se totiž poškozen tím, že mu Městský soud v Praze a následně i Nejvyšší soud znemožnily výstavbu několikatisícového sídliště v pražských Benicích. Podle jejich rozhodnutí jde o oficiální území určené pro zeleň a ornou půdu, stavět na nich proto není možné.

Oficiální oznámení o chystaném sporu obdrželo ministerstvo financí 23. června. „Můžeme potvrdit že nás pan Pawlowski upozornil na přípravu arbitráže. V současné době k tomuto případu shromažďujeme a analyzujeme podklady,“ potvrdil pro Lidovky.cz Michal Žurovec z tiskového oddělení. 

Pawlowski, který svoji podnikatelskou újmu kvůli zastavenému projektu vyčíslil na 2,5 miliardy korun, se na spor s Českou republikou pečlivě připravuje. Záměrně najal právní kancelář, která u nás nemá zastoupení a nechce prozradit ani její jméno, aby se její zaměstnanci nedostali pod politický tlak.

„Žalobu momentálně připravuje v Londýně jedna z nejznámějších kanceláří na světě, která se na tyto arbitrážní případy specializuje. Kancelář bere pouze ty případy, u kterých je šance na úspěch velmi vysoká a je vyplácena pouze v případě úspěchu,“ řekl Pawlowski pro Lidovky.cz s tím, že se kancelář rozhodla případ převzít po jeho podrobném prostudování. „Arbitráž by tudíž mohla začít již do konce tohoto roku,“ dodal podnikatel.

K mezinárodnímu sporu může dojít, protože firmu Projekt Sever, která stavbu benického sídliště zaštiťuje, vlastní podnikatelova švýcarská společnost Pawlowski AG. Podle českého ministerstva financí by mohl být v případě sporu výsledek známý už na konci roku 2016.

Sdílet:

Hlavní zprávy