Zemřel mediální magnát, rebel a zakladatel Maximu

FELIX DENNIS

Zemřel mediální magnát, rebel a zakladatel Maximu
Felix Dennis, přednáška v Londýnském divadle Foto: Foto: Felix Dennis, Official Facebook Page - autor Sebastian Rich
2
Ekonomika
Sdílet:

Výrazná osobnost novinářského světa, nezvykle úspěšný a bohatý muž s citem pro nápaditá a provokativní témata, která hýbou světem. Tak by se dal popsat vydavatelský multimilionář, pod jehož záštitou vycházely desítky publikací a magazínů, z nichž nejznámější je například The Week, oddechový Maxim nebo slavné počítačové tituly Personal Computer World či MacUser.

Felix Dennis zemřel v 67 letech po dlouhém boji s rakovinou hrtanu. V neděli 22. června ve svém sídle v Británii vydechl naposledy nejen známý požitkář, ale také skromný básník, oblíbený bavič a filantrop. Profil uznávaného podnikatele přinesl zpravodajský portál The Economist a časopis Maxim.

„Někde uvnitř srdcí všech bohatých lidí, kteří se dokázali sami vypracovat, je schovaná ostrá břitva s kouskem ledu.“

„Někde uvnitř srdcí všech bohatých lidí, kteří se dokázali sami vypracovat, je schovaná ostrá břitva s kouskem ledu,“ říkával miliardář, který si svůj post musel skutečně tvrdě vybojovat. Muž, jehož jmění dnes čítá na stovky miliónů liber, totiž prožil chudé dětství. Jeho otec, jazzový pianista, rodinu velmi brzy opustil a emigroval do Austrálie. Dennisova matka musela proto tvrdě pracovat, aby rodinu uživila. Jednu chvíli dokonce se svými dětmi žila v domě bez elektřiny a záchodu. I když se rodině podařilo z nepříznivé situace dostat, Felix se osamostatnil už jako teenager.

Droxy, sex a rock&roll

Do povědomí novinářského světa vstoupil v šedesátých letech jako jeden ze zakladatelů kultovního undergroundového magazínu Oz. Časopis přinášel zcela nový a alternativní pohled na drogy, sex, různá společenská i politická témata. Dennis v něm publikoval svoji úplně první recenzi na desku hard rockové kapely Led Zeppelin, která byla tehdy označována za „pochybnou a nemravnou“.

V roce 1971 se celá redakce magazínu dostala před soud a čelila obžalování z veřejného pobuřování a obscénnosti. Ve speciální edici časopisu totiž nechala 20 dětí základní školy nakreslit známou dětskou komiksovou postavičku Ruppert The Bear s odhalenými genitáliemi. Proces přitáhl obrovskou pozornost médií i umělců z celého světa. Provokativního vydavatele se tehdy zastal i John Lennon a nahrál společně s Felixem píseň, jejíž výtěžek uhradil část soudních výloh. Novináři byli nakonec osvobozeni.

V roce 1973 rozjel Dennis podnikatelskou kariéru, když založil vlastní vydavatelství. Prvním publikovaným titulem se stal časopis Kung-Fu Monthly. Následovala ale řada dalších specifických lifestylových magazínů jako Auto Express, Mac User nebo Computer Shopper. Nejúspěšnější MAXIM začal vycházet od roku 1995 a brzy se stal nejprodávanějším pánským magazínem světa a vycházel ve 31 jazykových verzích. Dennis jej označoval za reakci na „zkostnatělý a do sebe zahleděný svět pánských magazínů té doby“. MAXIM byl v roce 2007 prodán za 144,5 milionů liber. Mezi jeho další tituly patří i časopisy Stuff a Blender.

„Během své kariéry vydělal Dennis zhruba 500 milionů liber.“

Během své kariéry vydělal Dennis zhruba 500 milionů liber. Jak píše The Economist, vydavatel sám spočítal, že nejméně 100 milionů liber (3,5 mld. korun) utratil za sex, drogy a luxusní bydlení. Není divu, že začátkem devadesátých let se stal závislým na cracku. Při odvykací kůře přivoněl naopak k poezii, psaní knih a přehrávání songů z mládí. Začal se věnovat charitě. Například zajistil pro tisíce dětí z tichomořských Grenadin notebooky. Rád také sázel stromy, od roku 1995 jich vysadil přes milion.   

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz