Američtí demokraté naletěli. ‚My jsme Google,‘ představili se hackeři

HACKERSKÉ ÚTOKY PROTI DEMORKATŮM

Američtí demokraté naletěli. ‚My jsme Google,‘ představili se hackeřiNOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: shutterstock.com
1
Svět

vb Echo24

Přestože mnozí považují hackerské útoky proti americké Demokratické straně za výsledek propracované špionážní kampaně, skutečnost může být o dost jednodušší. Demokraté totiž hesla ke svým e-mailům hackerům vyzradili sami, píše americký deník The New York Times. Hackerům prý stačilo, aby se na chvíli „přestrojili“ za společnost Google a požádali demokraty o změnu hesla.

Na internetu se před listopadovými volbami v několika vlnách objevily uniklé e-maily vlivných zástupců Demokratické strany. Uniklé e-maily demokraty v mnoha případech poškodily a podle některých názorů významně přispěly k tomu, že jejich kandidátka Hillary Clintonová nakonec prohrála v souboji s Donaldem Trumpem. Dosluhující prezident Barack Obama z hackerských útoků viní Rusko.

Americký deník The New York Times nyní upozornil, že hackeři ani nemuseli být příliš důvtipní, aby se e-mailů zmocnili. Údajně stačilo, aby vlivným zástupcům demokratů poslali e-mail, v němž je jménem společnosti Google požádali o změnu hesla. Když tak nic netušící demokraté učinili, poskytli hackerům přístup ke svému účtu a tedy i k tisícům citlivých zpráv.

(Ne)legitimní e-maily

Takto hackeři napálili například Billyho Rineharta, který během kampaně pracoval pro tým Clintonové. Koncem března mu přišel e-mail podepsaný Googlem, v němž stálo: „Někdo se právě pokusil s vaším heslem přihlásit k vašemu účtu. Google jeho pokus zablokoval. Měl byste si urychleně změnit heslo.“ Rinehart žádosti vyhověl a otevřel tak svůj účet hackerům.

Podobně hackeři získali přístup i ke schránce Joa Podesty, který šéfoval kampani Clintonové. I jemu přišel e-mail, v němž ho „Google“ žádal o změnu hesla. E-mailu si všiml jeden z Podestových spolupracovníků, který měl přístup k jeho účtu. Podestův spolupracovník byl však podezíravý, a proto se obrátil na technika s žádostí o radu. Když mu technik odpověděl, že se jedná o „legitimní e-mail“, změnil heslo a otevřel tak e-mail hackerům.

Podle The New York Times se přitom jednalo o nešťastnou souhru náhod. Technik totiž ve skutečnosti rozpoznal, že jde o podvodný mail, akorát se překlikl, když Podestovu spolupracovníkovi odpovídal – místo „nelegitimní e-mail“ napsal „legitimní e-mail“.

O propracovanou špionáž nešlo

Podle amerického prezidenta Obamy jsou za hackerské útoky proti Demokratické straně odpovědní Rusové. Odpovědi na otázku o Putinově osobní odpovědnosti za akce ruských hackerů, o níž v minulých dnech spekulovala americká média, se však vyhnul. Řekl jen, že hackerské útoky posvětili vysoce postavení lidé v Rusku. „Můžete sami odhadnout, zda by se tito lidé dokázali dopustit takové ničemnosti, že by rozhodovali bez Putina,“ řekl novinářům. Poznamenal přitom, že nešlo o „propracovanou špionážní akci“.

Bez Putina se v Rusku mnoho věcí neděje. Zranitelnost USA vůči Rusku a jiným mocnostem má přímou souvislost s mírou rozbrojů v americké společnosti, dodal.

Rozhovor o útocích hackerů měl prý Obama i s čínským prezidentem Si Ťchin-pingem. Existují podle něj důkazy, že Čína tyto akce omezila, i když je nezastavila. „Mým úkolem zůstává varovat Rusko a ostatní, aby se k hackerským útokům neuchylovali,“ konstatoval prezident. V opačném případě budou některé americké odpovědi veřejné, o jiných se lidé nedozvědí.

Čtěte také: Za hackerské útoky před volbami je odpovědné Rusko, potvrdil Obama

Obama pohrozil Rusům odplatou za hackerské útoky