Rusové v Česku mají hlásit ‚vojensko-vlasteneckou‘ činnost

Rusové v Česku

Rusové v Česku mají hlásit ‚vojensko-vlasteneckou‘ činnostNOVÉ
Volnočasové aktivity Ruského kulturně osvětového sdružení na Moravě Foto: Facebook
1
Domov

Vladimír Ševela

Ruskou ambasádou v Praze řízená Koordinační rada ruských krajanů vyzvala krajanské spolky působící v Česku, aby do 25. dubna sestavily „výkaz vojensko-vlastenecké činnosti“. Rada jim to oznámila v e-mailové zprávě. Co si pod tím představit? „Je to překlep, žádnou vojenskou činnost tu nikdo nevyvíjí,“ ujišťuje nyní předsedkyně rady Ljubov Vondroušková.

Na poslední dubnovou sobotu je do Ruského střediska vědy a kultury svoláno shromáždění zástupců ruských spolků působících v Česku. Podle e-mailu, který krajanské organizace obdržely od tajemnice rady, mají spolky do data zmíněného shromáždění „sestavit výkaz vojensko-vlastenecké činnosti.“ Tento e-mail má deník ECHO24.cz k dispozici.

„To je síla. Tiše doufám, že jde o nějakou slovní neobratnost,“ říká Alexej Kelin, zástupce Rusů v radě pro národnostní menšiny při české vládě, který e-mail také obdržel. Kelin, jinak představitel sdružení Ruská tradice, které je na rozdíl od většiny jiných krajanských organizací kritické k politice Kremlu a postavilo se například proti anexi Krymu, poslal na Koordinační radu dotaz s žádostí o vysvětlení pojmu „vojensko-vlastecká činnost“.

Tento termín totiž může být vykládán různě. V Rusku prezident Vladimir Putin některým civilním sdružením udělil zákonem pravomoci domobrany. Například kozákům, jejichž dvě organizace fungují také v Česku a bývalý místopředseda rady pro menšiny Igor Zolotarev je označil za možnou „pátou kolonu“ Kremlu v Česku. Členové kozáckých organizací v Rusku podle prezidentského usnesení z roku 2013 mají být využívání „při ochraně veřejné bezpečnosti, budou k dispozici policii i dalším federálním orgánům, budou chránit lesní fond (podle kritiků především před ekologickými aktivisty, pozn.red.) a cvičeni k ochraně státních hranic“.

Bitvy jenom jako

„Věřím, že je o nějaký omyl, i když v současné době bych se nedivil ničemu,“ podotkl Kelin k e-mailu z Koordinační rady. Žádnou odpověď ale na svou žádost o vysvětlení z rady nedostal.

Sekretářka Koordinační rady Julia Gutsulová na dotaz deníku ECHO24.cz nejdříve tvrdila, že žádný e-mail s žádostí o „výkaz vojensko-vlastenecké činnosti“ nerozesílala. Když jí redakce zprávu poslanou z její adresy přeposlala, napsala: „Všechny úkoly dostávám od předsedy a členů rady. Tento dopis jsem rozeslala na pokyn předsedkyně  Ljubov Vondrouškové.“

„To je překlep, nemá to s realitou nic společného, žádnou vojenskou činnost tu nikdo nevyvíjí,“ ujišťuje Vondroušková, rodilá Ruska, která získala české občanství sňatkem se zaměstnancem zdejšího ministerstva vnitra. Podle ní prý sekretářka měla správně napsat „výkaz vojensko-memoriální činnosti.“ „Chtěli jsme vědět, jak krajané pečují o památku vojáků Rudé armády v České republice. Naše sdružení například odhaluje pamětní desky nebo pořádá rekonstrukce bitev,“ říká Vondroušková, která šéfuje Ruskému kulturně osvětovému sdružení na Moravě. „Nejsme žádná pátá kolona Ruska. To tvrdí ti, kteří proti nám kují pikle,“ ohrazuje se předsedkyně.

Čtěte také: Ruské spolky v Česku. Putinův trojský kůň