Krematorium ve věznici? USA obvinily Asadův režim z masových poprav

Krematorium ve věznici? USA obvinily Asadův režim z masových popravNOVÉ
Ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

Svět

Masové popravy v Sýrii

tk Echo24

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obvinila syrského prezidenta Bašára Asada a syrskou vládu z masových poprav tisíců syrských vězňů a následném hromadném zbavování se těl ve velkém krematoriu za hlavním městem Sýrie, Damaškem. Informuje o tom agentura AP.

Podle Stuarta Jonese z ministerstva zahraničí se Washington domnívá, že krematorium by mohlo sloužit k likvidaci těl ve věznici, kde Asadova vláda údajně během uplynulých šesti let občanské války nařídila hromadné popravy oběšením v tisícovkách případů.

„Důvěryhodné zdroje se domnívají, že mnohá z těl byla vhozena do hromadných hrobů,“ řekl Jones novinářům, kterým ukázal údajné krematorium na leteckých snímcích.

„Nyní se domníváme, že syrský režim zbudoval ve vězeňském komplexu Sidnájá krematorium, které by mohlo sloužit ke zbavování se pozůstatků zadržovaných osob téměř bez důkazů,“ řekl Jones.

 

Americké ministerstvo zahraničí je o existenci věznice přesvědčeno díky satelitním snímkům, na nichž má být vězeňský komplex i s krematoriem vyfocen. Fotit se začalo v roce 2013, ale tehdejší fotografie nic nedokazovaly.

Mezinárodní nevládní organizace Amnesty International v únoru informovala, že ve věznici Sidnájá severně od Damašku je každý týden oběšeno v průměru 20 až 50 lidí. Za poslední čtyři roky to bylo 5000 až 13.000 osob.

V Týdeníku Echo a na Echo Prime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: USA zasáhly sklad chemických zbraní, tvrdí Sýrie

Zběhlý syrský generál: Asad má ještě několik set tun chemických zbraní

Související články