2 Dvojí metr: Ortel nevadí, Řezník ano

‚Uříznou ti hlavu pro Alláha.‘ Kapela Ortel Českému slavíku nevadí

NOVÉ

Témata:

Hudební anketa Český slavík se opět postarala o rozruch, když její organizátoři povolili ucházet se o dvě z hlavních cen kontroverznímu zpěvákovi Tomáši Ortelovi a jeho skupině Ortel. Texty písní se často nesou ve smyslu nenávisti vůči některým skupinám osob, v poslední době se například šíří protiislámská Mešita. Zatímco Ortel kvůli příznivcům z řad extrémní pravice sleduje policie a v soutěži může pokračovat, rapper Řezník musel předloni kvůli svým textům ve Slavících skončit.

Český slavík Mattoni, jak zní celý oficiální název letošního hlasování v hudební anketě, opět zvedl vlnu kritiky. Organizátor Musica Bohemica totiž skrze facebookový účet Českého slavíka zveřejnil první osmičky dle abecedy nejvýše umístěných zpěvaček, zpěváků a skupin – figuruje v ní totiž hned dvakrát jméno Ortel a to jako skupina a Tomáš Ortel jako zpěvák.

 

Plníme slib a jako první zde máte průběžné pořadí - první osmičky podle abecedy:ZPĚVAČKYAbsolonová MonikaAnna K.Bíl...

Posted by ČESKÝ SLAVÍK MATTONI on Tuesday, November 3, 2015

 

Toto hudební uskupení má kromě jiného v hledáčku česká policie, která každý koncert Ortelu bedlivě sleduje. Mnohoznačné texty totiž často lákají příznivce krajní pravice a sám Tomáš Ortel s různými extremistickými skupinami sám spolupracoval. To diskutující organizátorům náležitě vyčetli a Český slavík vydal následně varování před vulgaritou pod příspěvky.

Letošní hlasování připomíná podobnou situaci z roku 2013, kdy se o prvenství v nově vzniklé části ankety ucházel horrorcorový rapper Řezník. Populární umělec byl s přehledem první ve skupině pojmenované Hvězda internetu, vedení Slavíků se ho ale pro jeho vulgární texty rozhodlo ze soutěže vyloučit.

„Podle mě organizátoři Slavíka nechtěli udělat podruhý stejnou chybu, protože minule to skončilo fiaskem. Teď to ale zase vypadá, že si nedokážou stát za svým,“ komentoval na dotaz deníku ECHO24.cz letošní Slavíky Řezník. „Mě vyloučili za nenávistný texty, který jsou ve většině případů fikce nebo recese, a Ortel, kterej všechno myslí smrtelně vážně, tam nechaj.“

I když Ortel figuruje v hlavních kategoriích a Řezník se ucházel „pouze“ o internetovou cenu, nabízí se srovnání obou případů. Recesistický Řezník používá ve svých písních sice velmi ostrou lyriku včetně silně perverzních a sprostých slovy, texty Ortelu sice nepřekypují prvoplánově vulgárními výrazy, nesou se ale v silně ideologickém duchu.

Zatímco Řezník se nebojí veršů jako „já jsem doktor Mengele, trhám dětem p*dele“, Ortel volí hesla jako „Pro aláhovo slávu, uříznou ti hlavu“. Dle Martina Pohla, který ve své tvorbě alias Řezník používá, jeho texty nevybízejí k násilí, ale mají spíše fungovat jako recese a parodie na různé aspekty běžného života.

Kapela Ortel se již minulý rok v anketě Český slavík umístila na 4. místě, letos ale získává na popularitě zejména pro svou antiuprchlickou rétoriku. Videoklip, ve kterém Tomáš Ortel za tónů kytary spílá muslimům a jako zajatec teroristické skupiny klečí před dvěma maskovanými muži, vidělo již více než dva miliony lidí.

Kult této antiislámské písně, ve které její frontman hlásá mimo jiné věty „Cítím se podveden, když ti, co vedou zem, diskutovat chtěj s arabským vrahem“, přerostl až v domácí tvorbu fanoušků Ortelu. Ti nejskalnější nahrávají své ratolesti při vlastní interpretaci této skladby, videa s nimi pak přidávají na stránky jako Islám v ČR nechceme nebo Blok proti islámu.

„Nehodlám Ortel hodnotit, neposlouchám to, ale urážejí mě i jména jako Richard Krajčo a Lucie Bílá,“ glosuje dál Řezník. „Vlastně mě tam se*ou úplně všichni a doufám, že skandál s Ortelem uštědří týhle zaprděný anketě finální ránu a českej Slavík konečně chcípne!“ dodává typicky Martin Pohl alias Řezník.

Kromě Řezníka se proti Českému slavíkovi postavil předloni i zpěvák Tomáš Klus, který ho bojkotoval poté, co se o rozhodnutí vyloučit horrorcorového rappera dozvěděl. Řezník na začátku října vydal skladbu Pořád Jenom Hate 2, ve kterém se pouští právě do hlavního sponzora Slavíků Mattoni. Ve stylu horrorcore, což je v kostce kombinace tvrdého rapu a ironických i velmi vulgárních příměrů, vytýká slavné sodovkárně podíl na „zpackané soutěži“.

Čtěte také: Gott je po operaci. Hospitalizaci zpěváka řeší německá média


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.