Začíná soud s Babišem. Hejtman ČSSD po něm chce omluvu a 200 tisíc

Ochrana osobnosti

Začíná soud s Babišem. Hejtman ČSSD po něm chce omluvu a 200 tisícNOVÉ 1
Domov

Filip Nachtmann

Omluvu a 200 tisíc korun za Babišovy televizní výroky v souvislosti s přípravnou průmyslové zóny v Karviné požaduje po šéfovi hnutí ANO moravskoslezský hejtman Miroslav Novák z ČSSD. Jeho žalobu začne ve středu projednávat Okresní soud Praha-Západ. Babiš Nováka kritizoval loni v září, když ho označil za nedůvěryhodnou osobu a přirovnal ho k bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi, který je nepravomocně odsouzený za korupci. Tím podle Nováka ministr financí překročil únosnou mez.

Hejtman Novák podal na Babiše žalobu na ochranu osobnosti kvůli jeho výrokům v pořadu Partie na TV Prima. „Já říkám, že rozdíl mezi hejtmanem Novákem a Rathem je asi takový, že Nováka neodposlouchávali, jinak by dopadl stejně, podle mého názoru,“ prohlásil loni v září ve vysílání Babiš při debatě o přípravě průmyslové zóny Nad Barborou v Karviné.

Právě tím podle Nováka Babiš překročil únosnou mez. Ministr prý zřejmě dospěl do stádia, kdy si myslí, že si může dovolit úplně vše.

„Očekávám soudní potvrzení, že Andrej Babiš při snaze získat laciné politické body a poškodit mé jméno i pověst ČSSD bezostyšně lhal,“ říká k soudnímu sporu Novák.

Kromě omluvy požaduje po Babišovi i finanční odškodnění 200 tisíc korun, peníze případně věnuje na podporu Moravskoslezského kraje.

Ohledně průmyslové zóny Nad Barborou se Babišovi nelíbilo, že by měl stát kvůli jejímu vybudování vykoupit pozemky od miliardáře Zdeňka Bakaly. Zástupci kraje kritiku odmítli s tím, že na Karvinsku není podobná strategická plocha, která by byla dobře dostupná z měst s vysokou nezaměstnaností. Babiš teď bude muset prokázat, že měl pro své výroky nějaké opodstatnění. Osobně k soudu ve středu ale zřejmě nedorazí, má totiž naplánovanou cestu po Pardubickém kraji.

Čtěte také: Babiš se Zemanem svírají Sobotku do ukrajinských kleští