Břidlicová revoluce se odkládá, tvrdí šéf BHP Billiton

Andrew Mackenzie, ředitel největší těžební společnosti na světě, australské BHP Billiton na konference v americkém Houstonu prohlásil, že víc jak 70 % světové energie budeme v roce 2030 získávat z konvečních fosilních paliv a to zejména uhlí. Domnívá se na základě jedněch z nejlepších analýz, jaké má k dispozici člověk v jeho postavení, že je nepravděpodobné, že americká břidlicová revoluce by se stala globálním fenoménem.

Právě naopak v uplynulých dvaceti letech získalo poprvé v životě přístup k elektřině 1,7 miliardy lidí zejména v Indii, Číně a v Africe. Hlad po laciné energii je velký a nedá se v dohledné době nasytit z alternativních zdrojů, takže podle Mackienzieho musíme i v dalších nejméně patnácti letech počítat s klasickými zdroji a ložisky ropy, plynu a uhlí.

Zároveň však prohlásil, že věří, že klimatická změna je skutečná a že hlavním faktorem, který k ní přispívá, je právě spalování fosilních paliv. Podle komentátora "Minig News" jej toto vyjádření může stát několik přátel. Mackenzie předpokládá, že řešení klimatické změny je nutné provázat s problémem energetické chudoby. Chudí lidé se budou pochopitelně orientovat na nejlacinější energetický zdroj a tím je v globálním měřítku spalováním uhlí.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.