Břidlicová revoluce se odkládá, tvrdí šéf BHP Billiton

Byznys
Sdílet:

Andrew Mackenzie, ředitel největší těžební společnosti na světě, australské BHP Billiton na konference v americkém Houstonu prohlásil, že víc jak 70 % světové energie budeme v roce 2030 získávat z konvečních fosilních paliv a to zejména uhlí. Domnívá se na základě jedněch z nejlepších analýz, jaké má k dispozici člověk v jeho postavení, že je nepravděpodobné, že americká břidlicová revoluce by se stala globálním fenoménem.

Právě naopak v uplynulých dvaceti letech získalo poprvé v životě přístup k elektřině 1,7 miliardy lidí zejména v Indii, Číně a v Africe. Hlad po laciné energii je velký a nedá se v dohledné době nasytit z alternativních zdrojů, takže podle Mackienzieho musíme i v dalších nejméně patnácti letech počítat s klasickými zdroji a ložisky ropy, plynu a uhlí.

Zároveň však prohlásil, že věří, že klimatická změna je skutečná a že hlavním faktorem, který k ní přispívá, je právě spalování fosilních paliv. Podle komentátora "Minig News" jej toto vyjádření může stát několik přátel. Mackenzie předpokládá, že řešení klimatické změny je nutné provázat s problémem energetické chudoby. Chudí lidé se budou pochopitelně orientovat na nejlacinější energetický zdroj a tím je v globálním měřítku spalováním uhlí.

Sdílet:

Hlavní zprávy

byznys