Mládek hájil vyšší ceny za roaming, než nakonec stanovila EU

Lobbuje Mládek za operátory?

Mládek hájil vyšší ceny za roaming, než nakonec stanovila EUNOVÉ
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) Foto: Foto: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR
1
Domov
Echo24
Sdílet:

S výší cenového stropu za roamingové služby, který stanovili zástupci členských zemí Evropské unie, Evropského parlamentu a Evropské komise nesouhlasili zástupci českého ministerstva průmyslu a obchodu, které vede Jan Mládek (ČSSD). Za to ho kritizoval Luděk Niedermayer (TOP 09), podle kterého jde o upřednostňování zájmů mobilních operátorů před zájmy spotřebitele. Ministerstvo Niedermayerovu interpretaci odmítá. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Luděk Niedermayer na svém facebookovém profilu uvedl, že na rozdíl od ministerstva hájil zájmy českých spotřebitelů. „Byl jsem jeden z poslanců, který požadoval, aby ceny byly nižší, více odpovídající domácím cenám na „slušných trzích“, napsal Niedermayer. Ministerstvo se pak podle něj postavilo na stranu mobilních operátorů. „Shodou okolností za tuto pozici bojoval v trialogu i můj kolega právě z Rakouska, pan Rubig. Shodou okolností. Podle mých informací stál „na opačné straně“ než naše ministerstvo, které horovalo pro ceny vyšší. A dokonce krátce před jednáním se postavilo do skupiny zemí, které po vyjednávajících Malťanech požadovaly, aby parlamentu neustupovali,” uvedl v příspěvku Niedermayer.

Ministerstvo průmyslu a obchodu interpretaci Hospodářských novin respektive webu iHned.cz ostře odmítá. „V žádném případě neprosazovalo jejich vyšší ceny, aby pomohlo nadnárodním operátorům. Chtělo naopak chránit české spotřebitele, kteří služby operátorů využívají doma, protože je nutné dlouhodobě tlačit na domácí ceny, specificky v případě českého trhu,“ uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba.

Europoslanec Niedermayer také na Facebooku upozornil na boj premiéra Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše za lepší mobilní tarify pro voliče. „Asi si právě všimli, že se z našich operátorů stali, díky „akci“ státu a regulátora, „klasičtí tlustí kocouři“, nabízející poměrně špatné služby za poměrně vysoké peníze,” míní Niedermayer.

Na článek v Hospodářských novinách reagoval na Twitteru i europoslanec Jiří Pospíšil. Podle něj by měl Jan Mládek odejít z vlády, pokud by se potvrdilo, že lobboval za zájmy mobilních operátorů.

Jan Mládek na Pospíšilovu výzvu odpověděl tweetem. „Pane europoslanče, Vy dobře víte, že v Bruselu, žádný úřad nehájí sebe, ale zemi, a má k tomu meziresortně stvrzenou pozici,” hájil se Mládek. Stejně se ministr ohradil proti článku v Hospodářských novinách. Stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu je podle něj především rámcovou pozicí české vlády. Zmiňovaného jednání se zástupci ministerstva přímo neúčastnili, členské země vždy zastupuje stát, který Radě EU aktuálně předsedá a kterému ostatní státy dávají k takovým jednáním svůj mandát.

To ovšem Luděk Niedermayer ani netvrdí. „Podle mých informací ovšem před tímto jednáním několik zemí včetně Česka tlačilo na to, aby Malťané za celou Radu prosazovali vyšší ceny,“ uvedl Niedermayer.

Ministerstvo průmyslu a obchodu později potvrdilo Mládkovo prohlášení. Cenový strop, který byl nakonec dojednán, nezohledňuje podle něj veškeré náklady operátorů na poskytování roamingových služeb a doplatí na to spotřebitelé. „Pokud tedy pro cca pět procent českých zákazníků, kteří se za rok podívají za hranice, zlevníme cenu dat, doplatí na to zbývajících 95 procent, kteří nikam necestují,“ uvedl mluvčí ministerstva František Kotrba. To samé tvrdí i mobilní operátoři.

Na podobě poplatků, které si od června budou moci navzájem účtovat mobilní operátoři za využívání roamingových služeb, se zástupci členských zemí Evropské unie, Evropského parlamentu a Evropské komise shodli ve středu. Už loni na jaře se poplatky za používání mobilních telefonů v jiné zemi EU snížily a v červnu mají v zásadě zmizet úplně. Věc se už pro některé politiky v unii stala tématem, na kterém se snaží ukázat konkrétní přínosy EU pro občany členských zemí. Noční dohodu vyjednávačů ještě musí formálně potvrdit členské země a europarlament.

Pokud dohoda začne platit, přinese podle mluvčího Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Martina Drtiny koncovým spotřebitelům citelné snížení nákladů na telefonování z dovolené či zahraničních cest. Současně budou zavedeny podmínky, které zabrání zneužívání těchto změn v roamingu. Pro operátory to potom znamená konec období nejistoty, jak budou nová pravidla vypadat.

Operátoři se cítí cenovými stropy poškozeni

Podle operátorů se roamingová regulace přenesla prakticky výhradně na úroveň politických debat, které nerespektují ani jednotlivá doporučení národních regulátorů, a dokonce ani doporučení evropského regulátora BEREC.

Dosažený kompromis znamená od 15. června pro velkoobchod strop na 0,032 eura (0,86 Kč) za minutu volání a 0,01 eura (0,27 Kč) za textovou zprávu. Ve stejný den začne také platit hranice 7,7 eura (208 Kč) za gigabyte dat, která se během pěti let postupně sníží až na 2,5 eura (68 Kč) za gigabyte dat od ledna 2022 (6,0 eura leden 2018, 4,5 eura leden 2019, 3,5 eura leden 2020, 3,0 eura leden 2021).

„Dosavadní návrhy týkající se cenových stropů považujeme obecně za nepřiměřené, neboť nezaručí pokrytí všech velkoobchodních nákladů, které jsou spojené s roamingem. Při nízké úrovni velkoobchodních poplatků v kombinaci s modelem ‚roam like at home‘ a zcela nedostačující politikou přiměřeného užívání se navíc reálně otevírá riziko permanentně roamujících SIM karet. Na tuto skutečnost operátoři marně upozorňovali od samého začátku,“ řekla mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

„Komise dospěla k závěru, že férová velkoobchodní cena dat napříč Evropskou unií je zhruba 208 korun za jeden gigabyte. Maloobchodní reálné ceny spotřebovaných dat v ČR jsou nicméně nižší než je evropský průměr, a proto ČTÚ minulý týden konstatoval, že férová velkoobchodní cena za gigabyte dat v České republice musí být maximálně 150 korun,“ uvedl tiskový mluvčí operátora O2 Hany Farghali.

Čtěte také:

ČTÚ hrozí operátorům ztrátou licence, pokud nesníží cenu za data

Roamingu za dva roky odzvoní. V EU se má volat levněji

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články