1 KOMODITY

Austrálie ztrácí hornická místa. Může to ovlivnit i Ostravu

POSTŘEH

Čtenáři této nesystematické rubriky o komoditách již dobře vědí, že cena železné rudy a v menší míře i uhlí kolísá a hlavně padá dolů, protože čínská ekonomika zpomaluje. Uhlí i železo mají tu vlastnost, že ho je na světě doopravdy hodně, takže neexistuje panika z nedostatku, která jinak zvedá ceny většiny barevných kovů.

U těchto komodit se nejvíc ze všeho jedná o těžební náklady, a ty jsou nejnižší na obrovských povrchových velkolomech. Tato ložiska zároveň mají tu vlastnost, že umožňují elastickou produkci, tedy téměř okamžité zvyšování či snižování těžby v měřítku nejméně 10 až 20 % běžné kapacity za rok. Firma Glencore uzavřela australský uhelný velkolom Ravensworth a brazilská firma Vale totéž provedla na ložisku Integra Mine Complex. Další firmy v různých částech světa je následují.

Za této situace se investoři bojí otevírání nových ložisek. V samotné Austrálii se očekává, že investice do surovin klesnou z 7,5 % HDP v příštích třech letech na 4 % HDP. Austrálie má nyní nezaměstnanost kolem 5,8 % a zlepšení je v nedohlednu, protože v samotném těžebním a zpracovatelském průmyslu má během dvou let dojít ke ztrátě 260 tisíc míst a z toho je 75 tisíc hornických zaměstnání.

Vyplývají z toho dvě věci – dostat pracovní povolení v Austrálii bude ještě těžší než dnes a také se zhoršuje výhled pro Ostravu. Zde bych se však hornictví snažil ještě nějakou dobu alespoň v redukované formě udržet, protože na komoditním trhu se někdy situace mění velice rychle. Stačí problémy se zemním plynem a hned pospíšíme do šachty na uhelné sloje.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.