Splašky, sinice a plísně. Proč se nekoupat v řekách

Splašky, sinice a plísně. Proč se nekoupat v řekách
Čistota českých řek se zlepšila, ale stále jsou natolik znečištěné, že v nich vodohospodáři koupání nedoporučují. Foto: ČTK
1
Domov
Zuzana Lebdušková
Sdílet:

Horké počasí přímo vybízí zchladit nohy nebo se rovnou vykoupat. Přestože se čistota českých řek za poslední roky zlepšila, stále v nich jsou sinice, nebezpečné bakterie, zdroje plísní, pesticidy i splašková voda. Zatímco kvalitu vody v nádržích, přehradách a na koupalištích příslušné hygienické stanice hlídají, čistotu řek neřeší. Nejsou totiž ke koupání přímo určené. Přesto někteří neodolají a do řeky se i přes všechna zdravotní rizika ponoří.

„U tekoucí vody je kvalita proměnlivá, proto není ke koupání příhodná. Kromě kvality se mění také reliéf dna, hloubka. Taky nikdy nevíte, kdy k vám připlave nějaké znečištění,“ vyjmenoval několik důvodů, proč není řeka vhodná ke koupání Matěj Čermák, hlavní pražský hygienik vody. Právě kvůli proměnlivému znečištění vody není podle něj v České republice žádná plovárna na řece, kde by byla prověřována kvalita vody a doporučeno koupání. Dalším a tím nejzávažnějším důvodem je pak vyšší riziko utopení než ve vodách stojatých, nebo v hlídaných koupalištích, kde je k dispozici plavčík.

Vltavu špiní Sázava a Berounka

Vedoucí vodohospodářské laboratoře Povodí Vltavy Jan Válek upozornil, ačkoliv Vltava v Praze nemá momentálně úplně špatnou kvalitu, koupání nedoporučuje. Především tam, kde ústí čistírny odpadních vod se to hemží bakteriemi a zdroji plísní. „Citlivější lidé by se v řece určitě koupat neměli,“ upozornil Válek. Voda v řekách bývá nejvíce znečištěná při povodních, ale také při nízkém stavu vody, protože nebezpečné látky nejsou tolik naředěné.

„V posledních letech jsme navíc zaznamenali nárůst léčiv a pesticidů, které se dostanou do vody,“ řekl Válek. Tyto látky však nemají při koupání téměř žádný vliv na lidi. Zato jejich dlouhodobé působení dopadá celkově na životní prostředí. Pesticidy se do řek dostávají spolu s ostatními nečistotami při dešti. A právě po průtržích mračen a bouřkách, které jsou letních měsících obvyklé, je voda nejvíce znečištěná a pro zdraví nebezpečná.

Jan Válek podotkl, že za posledních patnáct let se čistota řek povodí Vltavy výrazně zlepšila a v současné době je stav setrvalý. Vltavu přírodně čistí systém devíti vodních přehrad, Vltavská kaskáda, ale před Prahou se do ní vlévá vodáky oblíbená Sázava a Berounka, které podle Válka přinášejí do řeky zpět nečistoty. Proto by se on v Praze ve Vltavě rozhodně nekoupal a odrazuje před tím i ostatní. „Měli by si uvědomit, že tam určité znečištění je,“ dodal Válek.

Velkým problémem většiny našich toků zůstává znečištění fosforem, které má za následek bujení řas a sinic.

Mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíšková stejně jako Válek poukázala na to, že se snížením průmyslu a lepším čištěním odpadních vod, se výrazně zlepšila také kvalita většiny toků v povodí Moravy, zejména v organickém znečištění, a nyní spíše stagnuje. „Velkým problémem většiny našich toků zůstává znečištění fosforem, které má za následek bujení řas a sinic,“ upozornila Tomíčková na nebezpečné organizmy, které mohou způsobovat po koupání kožní i zažívací problémy.

Se zvýšeným množstvím fosforu a znečištěním se potýká také Labe. Ve velkých městech jako je Hradec Králové, Pardubice, Lysá a Ústí nad Labem je znečištění z pětibodové stupnice na trojce. „Třetí třída znamená, že je voda znečištěná. Kvalita vody se sice zlepšuje, hlídá se, ale jelikož zde nejsou vyhlášená koupací místa, nemůžeme hodnotit, zda je voda vhodná ke koupání,“ vysvětlila Mluvčí Povodí Labe Jana Burianová. Přesto se lidé, kteří mají chaty podél nejdelší české řeky v úseku mezi Nymburkem a Lysou nad Labem, v letních měsících koupou. Burianová uvedla, že i v této oblasti je ale stupeň znečištění tři.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz