1

Na principy se nehraje. Predátoři Babiš a Zeman slabé kusy sežerou

Témata: , ,

Už nějakou dobu žijeme v nové době, v níž neplatí pravidla a zákonitosti, jež byly běžné v době rozkvětu liberální demokracie. Starý svět je pryč a nemění se jen média, ale i fungování politiky. Proto je také americkým prezidentem Donald Trump a ve Francii o vítězství ve volbách usilují představitelé nových formací, z krajní pravice vzrostlá Marine Le Penová a oidipovský žvanil Emmanuel Macron.

Proto celkem nepřekvapuje, že se Bohuslav Sobotka místo očekávaného návrhu na odvolání ministra financí Andreje Babiše rozhodl pro demisi celé vlády. Pochopil, že svět je jiný než ten, do něhož vstupoval, a ví, že na nové poměry nemá. Ví, že proti němu stojí mastodontí Miloš Zeman, jehož poslední ambicí je kultivování politického prostoru, a jediné, co ho žene vpřed, je vůle po moci. To ho ostatně spojuje také s Andrejem Babišem, který je skutečně největším politickým lídrem, svým bezskrupulózním chováním jde tvrdě za svým cílem.

Andrej Babiš je lhář, oligarcha, člověk, který se před ničím a nikým nezastaví, silný v přesvědčivosti svých lží. A čeští voliči jsou pořád stejní pitomci jako ti, kteří se nechali obelhat v roce 1946, když volili Gottwaldovy komunisty. Stejně se teď nechají zblbnout uřvaným hokynářem, kterého nechtěli ani na Slovensku. Sobotka v úterý dopoledne definitivně zjistil, že prezident jeho návrh na odvolání Andreje Babiše nepřijme. Uvědomil si, že Miloš Zeman se zcela logicky, coby člověk se silně vyvinutým smyslem pro moc, chopí své příležitosti, ministra financí neodvolá a využije příležitosti ke svým vlastním hrám.

Andrej Babiš měl být odvolán z vlády (nehledě na to, že do vlády vůbec neměl být přizván) už po propuknutí skandálu s machinacemi s dotacemi na své Čapí hnízdo. Podobně jako z vlády museli odejít jiní ministři pro mnohem menší podezření. Nestalo se a teď jsme svědky naprosto neuvěřitelné podívané, kdy se premiér, lídr vítězné politické strany, vzdává veškerých politických nástrojů k prosazování své vůle. Je sice lidsky pochopitelné, proč to udělal, bál se, že by požadavek na odvolání Andreje Babiše nebyl schopen ustát, bál se, že by prezident rozehrával agonii s odvoláním, což mu ústava umožňuje, protože nijak nestanoví, dokdy má na návrh premiéra ministra odvolat, a obával se neschopnosti veřejnost přesvědčit, že Andrej Babiš do vlády nepatří.

Zvítězil strach z neznáma, strach z toho, co udělá Zeman, strach ze síly Babiše. Kdo se bojí, nesmí do lesa. Možná že některým lidem připadá krok Bohuslava Sobotky sympatický, že byl schopen obětovat svou kariéru pro vyšší princip, tedy že se nebude snažit odvolat jen Babiše, ale půjde taky. Tato úvaha se ale opírá o morálku, jenže na ni Babiš ani Zeman nehrají. To jsou predátoři, kteří, morálka nemorálka, každý slabý kus sežerou. Sobotka složil své politické zbraně. A Miroslav Kalousek má pravdu, že těm dvěma otevřel cestu k moci, ale on sám, stejně jako Petr Fiala nebo Pavel Bělobrádek, jinou alternativu, jíž by lidé uvěřili, nenabízejí. Strašně rád bych se mýlil.

Podívejte se na další zajímavé komentáře, názory a rozhovory, které naleznete na stránkách EchoPrime.cz.

/
vydavatel a šéfredaktor

Vystudoval literární vědu na FPF Slezské univerzity v Opavě a masovou komunikaci na FSV UK v Praze. Začínal v regionálním tisku jako kulturní redaktor, od začátku studií v Praze (1994) pracoval jako redaktor Lidových novin. Na jaře roku 1996 nastoupil jako politický reportér do televize Nova. Po dvou letech z televize odchází do vydavatelství Stratosféra, aby založil a vedl svůj první časopisecký projekt, titul Spy. Časopis, který byl koncipován jako politický tabloid, opouští po necelém roce. Pracuje opět pro televizi Nova a v polovině roku 1999 je jmenován ředitelem tisku a PR TV Nova. V červnu 2000 se stává šéfredaktorem časopisu Týden. Za jeho působení se zvedl prodaný náklad časopisu Týden trojnásobně (z 16 200 v roce 2000 na 57 800 v roce 2003), Týden získává ocenění Časopis roku. V roce 2002 zakládá časopis Instinkt a stává se mediálním ředitelem vydavatelství Mediacop. Časopis Instinkt po roce úspěšného vydávání získává ocenění Hvězda roku. Z vydavatelství Mediacop odchází v lednu 2009 do představenstva mediální skupiny MAFRA, kde byl tři roky zodpovědný internetové aktivity skupiny a deník Lidové noviny, jehož byl zároveň šéfredaktorem. V polovině listopadu 2013 z Mafry odchází. Počátkem roku 2014 zakládá vydavatelství Echo Media a.s., která vydává internetový deník Echo24.cz.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.