Atentátník z Ansbachu byl známý terorista, léčit ho do Německa poslali doktoři IS
Selhaly tajné služby?
Tajným službám známá postava a zkušený terorista. To byl dle měřítek extremistů z Islámského státu nakonec nepříliš úspěšný sebevražedný atentátník z německého Ansbachu Mohamed Dalil. Podle internetového týdeníku IS al-Nabaa ho vyšetřovatelé znali i podle jeho IS jména a radikální minulosti. Do Německa ho pak poslal francouzský doktor v řadách IS, aby mu vyléčil zranění od šrapnelu, informuje britský Independent.
Německé tajné služby a jejich evropští kolegové věděli vše, co bylo potřeba, o migrantovi Mohamedovi Dalilovi, který se na konci července odpálil a zranil 15 lidí nedaleko místa konání hudebního festivalu v Německém Ansbachu. Podle Independentu znali jeho teroristickou přezdívku Abú Jusuf al-Karrar i minulost v radikálních organizacích.
Dalil byl příkladem zklamaného člověka, jehož osud v očích obdivovaného IS navíc skončil neúspěchem. I když se totiž teroristé k činu přihlásili, uvedli, že byl výsledek lehce přes desítku zraněných „selháním jednotlivce“. Tento jednotlivec si nicméně cestu v nejrůznějších extremistických organizací postupně prošlapával.
Independent s odkazem na al-Nabaa uvádí, že svou kariéru teroristy začal v řadách Al-Káidy. Během amerického osvobozování Iráku bojoval proti spojeneckým armádám. Když vypukla syrská válka, dostal se v roce 2011 do země a nastoupil jako bojovník fronty an-Nusrá. Díky svým zkušenostem z Iráku byl brzy povýšen na jednoho z plánovačů teroristických útoků vůči syrské armádě.
I proto si vysloužil jedno z míst na seznamu nejhledanějších lidí režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Jeho administrativa prý dokonce jako demonstraci toho, že Dalil bojuje v řadách skutečných teroristů a ne jedné z opozičních stran, předala jeho složku západním vyšetřovatelům. V roce 2013 pak přestoupil do řad IS. Při bojích pak došlo k jeho zranění šrapnelem v loňském roce.
Jen v Německu se o tebe dobře postarají
Zranění bylo natolik závažné, že francouzský doktor sloužící teroristům Dalilovi poradil, aby se dostal do Německa. Tuto informaci pro změnu píše izraelský web Debka.com. Jedině v tamních nemocnicích prý dostane odpovídající péči. IS ho proto vybavil falešnými pasy a připravili ho na cestu do Evropy, kam se proudem migrantů dostal přes Bulharsko až do nespecifikovaného města v Německu.
Až sem ho prý celou dobu sledovaly tajné služby, které o jeho pozadí věděly díky tipu syrských protějšků. Poté, co dostal azyl v Německu, začal ze svého příbytku z Ansbachu rozjíždět teroristickou propagandu skrze sociální sítě. Když nikdo nepřivodil konec ani tomuto, začal vymýšlet plán na sebeodpálení. K tomu použil znalosti konstruovat bomby ze Sýrie.
Když si uvědomil, že sestrojit velkou bombu bude v prostředí jeho bytu poměrně nápadné, uchýlil se k výrobě menší sebevražedné nálože. Bomby začal stavět již v dubnu letošního roku a o tři měsíce později už první a poslední útok na evropské půdě také vykonal. Německá policie v jeho obydlí dokonce provedla v květnu domovní prohlídku, žádnou z tří rozestavěných bomb podle Independentu ale nenašla. Když se s hotovou výbušninou nedostal mezi tisíce lidí na hudebním festivalu, odpálil se alespoň venku. Zabil pouze sebe.